Věnce a kytice k památníkům položili zástupci města, mezi nimiž nechyběl primátor Antonín Staněk, senátor Lumír Kantor, poslankyně parlamentu Zuzana Majerová, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys nebo prorektor Univerzity Palackého Jiří Lach.

Zúčastnili se také představitelé Armády České republiky, vojenští veteráni a zástupci dalších institucí.

„Svobodu lze ztratit během několika málo hodin, ale znovu jí získat, trvalo na konci druhé světové války od počátku osvobozovacích operací kolem Olomouce od 30. dubna do 9. května. Chtěl bych připomenout, že naší povinností není si jen vzpomínat a oslavovat hrdinství těch, kteří zahynuli během druhé světové války. Ale také udělat vše proto, aby pravda, která někdy kolem této války bývá zpochybňována, zpochybňována nebyla, a aby nikdy nemohl nikdo připravovat útrapy podobné těm, které jsme zažili v minulém století. Je to naše povinnost a úcta vůči těm, které dnes oslavujeme,“ řekl na závěr svého projevu primátor města Antonín Staněk.

Na závěr pietního aktu zazněla česká a ruská státní hymna v podání Vojenské hudby Olomouc, která celou akci doprovázela.