Vyhláška začala platit o půlnoci ze soboty na neděli, tedy ve chvíli, kdy se silvestrovské večírky překlopily do své druhé půlky.

Nový předpis zakazuje popíjet na veřejných prostranstvích v centru města, kolem škol, úřadů, poblíž nádraží i zastávek.

Lidé se však nemuseli bát, že by lok šampaňského na oslavu příchodu Nového roku před olomouckou radnicí při sledování ohňostroje vyšel kvůli pokutě draho.

„Vyhláška povoluje 31. prosince a 1. ledna výjimku. Pro tyto dny předpis neplatí,“ vysvětlila mluvčí městské policie Magda Václavíková.

Dokument také ze zákazu vyjímá akce, které pořádá, spolupořádá či povoluje město.

„Strážníci se tak budou chovat stejně jako každý jiný rok. Budou mít hlídky. Pokud bude na Horním náměstí na oslavách hodně lidí, tak bude strážníků v terénu více. Kontrolovat náměstí bude také státní policie,“ popsala Václavíková.

K pokutám se budou hlídky uchylovat jen v případě, že půjde o vážnější přestupek.

„Když nepůjde o do očí bijící problém, tak to nebudou strážníci řešit,“ doplnila Václavíková.

Nová vyhláška má fungovat především jako účinná páka proti opilým olomouckým bezdomovcům.

Nechceme prohibiční město

Město novým předpisem reagovalo na množící se stížnosti, ve kterých si obyvatelé města stěžovali, že se bezdomovci shromažďují v centru, u hlavního nádraží, u kostelů nebo u supermarketů a obtěžují kolemjdoucí žebráním nebo na ně slovně útočí. Městská policie navíc proti nim nic nezmohla.

„Vyhláška má proto posílit právní postavení strážníků, aby mohli opilého člověka z místa vykázat a v extrémních případech mu i zabavit alkohol,“ vysvětlil před časem primátor města Martin Novotný.

Zároveň však Olomoučany ujistil, že norma nemá učinit z hanácké metropole prohibiční město, kde by museli lidé chodit s lahvemi alkoholu zabalenými do papírových sáčků a kde by jakákoli konzumace alkoholu vyvolala zásah policie.

„Takovou represi nechceme. Jde nám o to řešit situace, kdy jsou s pitím alkoholických nápojů spojené jevy jako žebrání, obtěžování kolemjdoucích, znečišťování okolí, močení na veřejnosti,“ vysvětlil primátor.

Zákaz popíjení na nádraží i v parku

Lidé si tak od prvního ledna z láhve s alkoholem na veřejnosti nepřihnou na autobusových, vlakových a tramvajových zastávkách, na všech náměstích, v ulicích, na tržištích, v parcích či v centru města.

Vyhláška platí také v okolí dětských hřišť, poblíž školních a zdravotnických zařízení, prodejen potravin, kostelů, úřadů a budov, kde se poskytují sociální služby.

Jak se bude dařit bezdomovce z frekventovaných míst dostat, ukáže až praxe. Fungování vyhlášky chce vedení města zhruba po půl roce zhodnotit.

Zákaz popíjení na veřejnosti mají všechna menší města v okrese. Platí v Uničově, Litovli i ve Šternberku.

Kde všude je v Olomouci zakázano popíjení a žebrání

* veřejná prostranství na území městské památkové rezervace (její rozsah je dán hranicí, která vede na severní straně od křižovatky ulic Studentské a Legionářské ulicí Studentskou a Dobrovského, na východní straně třídou Jiřího z Poděbrad, na jižní straně sleduje linii tereziánského opevnění, překračuje rameno řeky Moravy (Mlýnský potok) a pokračuje Aksamitovou ulicí a na západní straně probíhá třídou Svobody a Legionářskou zpět ke křižovatce s ulicí Studentskou. Je-li hranice městské památkové rezervace vedena ulicemi a vozovkami, zahrnuje vždy celý prostor nebo plochu těchto komunikací)

* autobusové, tramvajové a vlakové zastávky v katastru města Olomouce a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od nich

* autobusová nádraží a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od autobusových nebo vlakových nádraží,
hřiště a dětská hřiště na území města Olomouce a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od nich

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od předškolních, školních a školských zařízení na území města Olomouce

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od zdravotnických zařízení na území města Olomouce

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od objektů prodávajících potraviny na území města Olomouce

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od kostelů na území města Olomouce

* areály parků a parčíků na území města Olomouce

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od objektů orgánů státní správy a samosprávy

* veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od objektů, kde jsou poskytovány sociální služby

Zdroj: MmOl