Den před Květnou nedělí, tedy v sobotu 16. dubna přijdou do katedrály sv. Václava mladí lidé ve věku od 14 do 26 let z celé olomoucké arcidiecéze, která zahrnuje nejen Olomoucký a Zlínský kraj, ale zasahuje i do Pardubického a Jihomoravského.

„Očekává se, že dorazí tisíc mladých věřících. V katedrále je přivítá arcibiskup Jan Graubner a pak se vydají přes Bělidla, Chválkovice a Samotišky na pěší pouť k bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku,“ informoval Jiří Gračka z Tiskové oddělení Arcibiskupství olomouckého.

Na Svatém Kopečku bude program pokračovat přenáškami na nejrůznější témata.

Mezi devíti přednášejícími je například hlavní vojenský kaplan v České republice Jaroslav Knichal, který bude mluvit o duchovní službě v armádě a etice vojáků v zahraničních misích, nebo kněz a vysokoškolský učitel Vladimír Slámečka, jehož přednáška se bude týkat vztahu vědy a víry a různých pohledů na vznik světa.

Velká pašije u Panny Marie Sněžné

Celé setkání zakončí bohoslužba s biskupem Josefem Hrdličkou. Oproti minulým setkáním se letos uskuteční i předprogram.

„Účastníci, kteří dorazí už v pátek 15. dubna, ale i široká veřejnost uvidí od 20 hodin v kostele Panny Marie Sněžné na náměstí Republiky živé pašije. Moderní muzikálové zpracování příběhu Ježíšova ukřižování secvičila skupina mladých lidí z východních Čech. V představení účinkuje více než padesát herců, zpěváků, hudebníků a tanečnic. Amatérský soubor, který však překvapuje svou profesionalitou, už má za sebou sedm koncertů. Všechny vzbudily velký ohlas a přilákaly do kostela davy lidí,“ doplnil Gračka.

Naposledy se vydalo na poutní místo nedaleko Olomouce okolo osmi tisíc mladých lidí v roce 1995, u příležitosti návštěvy Jana Pavla II. Teď po šestnácti letech bude Jan Pavel II. blahořečen a na Svatém Kopečku se u příležitosti Světového dne mládeže, mladí věřící opět sejdou.