„Nazýváme to sloním zázrakem, je to opravdu zázračné hnojivo a vřele jej doporučujeme všem zahrádkářům, ale i těm, které mají doma jen truhlíky s muškáty a pěstují kytky jen za oknem. Je to opravdu dobré hnojivo, používáme ho a máme jen dobré zkušenosti,“ říká Ondřej Šnevajs.

Trus získali od slona indického z Národního Cirkusu Originál Berousek, který měl ještě nedávno své šapitó rozložené v Olomouci.

„Když tady cirkus byl domluvili jsme se, že si trus od nich vezmeme. Vyváží to jako odpad na pole. Záleží na tom, jak bude pan Berousek daleko. Dokud se nám to bude rentovat, tak to budeme dělat. Zatím jezdí turné po Střední Moravě, takže je možné za ním dojet,“ vysvětluje mladík.

Inspirací jim byla vídeňská zoo, kde „sloní odpad“ začali nabízet loni.

O tomto víkendu s nabídkou prodeje netradičního produktu přichází také pražská zoo. Kyblíky sloního trusu o váze jeden a půl kila budou v prodeji od soboty 23. dubna o víkendech a svátcích, a to pouze ve specializovaném stánku v areálu Zoo Praha.

K dostání budou za sedmdesát korun, při vrácení vymytého a nepoškozeného kyblíku za padesát korun.

„Je to premiéra v celé republice. Předběhli jsme Prahu, o dva dny,“ usmívají se bratři.

Slon sežere až tři sta kilo denně

V čem se sloní trus liší od toho, který je běžně k dostání?

„Sloní trus by měli zahrádkáři používat na záhony minimálně tři týdny před výsadbou, doporučuje se pak především do písčitých a jílovitých půd. Je vhodným hnojivem jak do kompostu, tak přímo do půdy, protože v důsledku málo účinného procesu trávení slonů obsahuje nejméně čtyřicet procent jen mírně rozložených částí rostlin,“ informuje Jana Ptačinská Jiráková, tisková mluvčí Zoo Praha.

Ondřej Šnevajs doporučuje hnojivo naředit vodou. „Je to skvělé na růže, do truhlíků na muškáty nebo do skleníku,“ jmenuje mladík příklady využití.

Podle informací pražské zoo sloni se svou váhou tři až pět tun a nedokonalým trávením denně spotřebují přes sto čtyřicet kilogramů potravy, vše rostlinného původu – trnité větve, klacky, kořínky, kůru stromů, ostrou trávu, ale i šťavnaté plody a listy.

Někteří jedlíci sežerou až neuvěřitelných tři sta kilo, kromě toho vypijí okolo sto až sto padesáti litrů vody.

„Shánění potravy jim zabere šestnáct až osmnáct hodin denně, nemohou si proto dopřát ani dlouhý spánek. Trávicí ústrojí slona dokáže využít pouhých čtyřicet procent zkonzumované potravy. Nestrávený zbytek vyjde z těla ven v podobě velkých „koblížků“, z nichž každý váží jeden až dvě kila,“ doplnila mluvčí.