Ušlapaný zmrzlý sníh ale nedokáže odstranit ani používaná technika.

Během současné zimní sezony se na Technické služby města Olomouce zatím obrátili dva lidé, kteří se na kluzkém povrchu zranili a žádají o náhradu škody.

V pondělní chumelenici zametal sníh z chodníků v centru Olomouce jen málokdo.

"Vzala jsem hrablo a smeták a jela," popisovala Monika Pospíšilová.

"Ulicí jdou ráno děti do školy a ušlapaný sníh bych dostala pryč hůře. Takže jsem se už v sedm ráno potila před domem. Že by chodníky uklízel někdo z Technických služeb, to jsem si nevšimla ani později cestou do práce. Leda v Rudolfově aleji něco jezdilo, co čistilo asfalt," popisovala.

Ušlapaný sníh zůstavá

Od pondělního rána bylo v ulicích všech dvanáct malých sypačů, které Technické služby města Olomouce (TSMO) k úklidu chodníků používají.

Na mnoha místech ale nebylo téměř poznat, že už tam technika projela.

„Sněžilo tak silně, že malé sypače, které jely od tržnice na náměstí Hrdinů, se mohly hned otočit a projet celou trasu znovu. Chodníky uklízíme strojově a sypeme je kamennou drtí. Jakmile lidé sníh ušlapou, technika si s tím už neporadí, odstranit se to téměř nedá,“ řekl vedoucí zimní údržby Antonín Zívala s tím, že TSMO mají na starost 324 kilometrů chodníků.

Na chodníky jedině drť

Viditelné rozdíly mezi silnicemi, které jsou od sněhu už od pondělí prosolené a očištěné až na asfaltový povrch, a chodníky pokryté ještě ve středu silnou vrstvou přimrzlého sněhu a ledu, jsou podle něj dané hlavně tím, jaké jsou v Olomouci možnosti použití posypového materiálu.

Podle městské vyhlášky z roku 2009 lze totiž sůl použít jen na vozovky.

„Na chodníky ji sypat nesmíme, tam je jedinou možností jemná kamenná drť. Povrch zdrsní, ale ušlapaný sníh tam zůstane. Když se na něm lidé zraní, mohou se na technické služby obrátit se žádostí o náhradu škody. Pojišťovna občana odškodní v případě, že úsek nebyl nijak ošetřen. Během této zimy řešíme dvě žádosti o náhradu škody,“ řekl Antonín Zívala.

Lidé na vyhlášku moc nehledí

Mnozí majitelé bytových a rodinných domů však na vyhlášku příliš nehledí a posypovou i kuchyňskou sůl na chodníky používají, aby je měli čisté a ušetřili si starosti s úrazy kolemjdoucích.

Zvýšený zájem o sůl byl už v pondělí odpoledne znát na řadě míst v Olomouci.

"Beru dvě kila, protože to večer bude namrzat. Čím jiným chodník posypat, aby si děti nebo babička ráno nezlomily nohu, když půjdou do školy a školky?" reagovala čtyřicetiletá žena, která bydlí v rodinném domě na okraji Olomouce.

Podle olomoucké vyhlášky však nesmí posypovou sůl používat na chodníky nejen technické služby, ale ani vlastníci a správci nemovitostí.

„Sůl se nesmí sypat tam, kde chodník bezprostředně sousedí se zelení. To se týká kohokoliv. Při údržbě chodníků i silnic v centru je možné využít jen netoxický drobnozrnný inertní materiál. V pěší zóně v centru města je zakázán posyp hrubším štěrkem i popelem, zejména kvůli možnému poškození obuvi chodců,“ sdělil mluvčí města Michal Folta.

Lidé, kteří chodník ošetří solí, za to pokutu obvykle nedostanou.

„V minulosti už ale byly ve správním řízení řešeny případy, kdy použití většího množství soli poškodilo strom,“ poznamenal Michal Folta.

V okolních městech solí

Sůl jako posypový materiál přitom stále využívají v okolních městech – Přerově a Prostějově a to jak technické služby, tak majitelé nemovitostí.

„Solení chodníků zakázané není. Technické služby ošetřují zmrazky solankou. Sůl využívají, když teploty kolísají kolem bodu mrazu. Drť sypou na chodníky až při silných mrazech nebo ve vymezených lokalitách,“ popsala mluvčí Přerova Lenka Chalupová.

Ani v Prostějově není podle mluvčí Jany Gáborové chemické ošetření chodníků zakázáno žádnou vyhláškou. Obě města nyní aktuálně řeší po jedné žádosti o odškodnění za úraz na namrzlém povrchu.