Hlavní postavu v něm ztvární Ondřej Vetchý.

Dnes se do atmosféry Kostnice na počátku patnáctého století převléklo nádvoří před chrámem svatého Václava v Olomouci.

„Ve scéně, kterou jsme dnes točili jsme si v roli měšťanů četli dopisy od Jeronýma pražského přibité na dveřích v Kostnici,“ popsala komparsistka z Olomouce Markéta Poskočilová.

„Jeroným v nich vyjadřuje podporu uvězněnému mistru Janu Husovi,“ doplnil režisér filmu Lubomír Hlavsa. 

Včera se na hradě Helfštýn točilo Jeronýmovo upálení a zítra padne rozsudek o jeho odsouzení v šumperském Klášterním kostele..

Ondřej Vetchý přijal nabídku zahrát si postavu Jeronýma pražského s nadšením.

Vedle něj si ve filmu zahrají i Jitka Čvančarová, Pavel Rímský, Petr Kostka nebo Štěpán Benoni.

„Moje role ztvárňuje postavu Petra z Mladoňovic. Byl to písař, který jako jediný zaznamenal průběh koncilu v Kostnici. Historická témata mám moc rád, je zajímavé, když je děj filmu postavený na reálných historických událostech,“ popsal herec Štěpán Benoni.

Film volně navazuje na snímek z roku 2015 Jan Hus – Cesta bez návratu.

„Původně jsem se do pokračování pouštět nechtěl, když jsem si ale o Jeronýmu pražském přečetl víc a zjistil jsem, jak živelný to byl člověk, říkal jsem si, že když pro něj najdeme vhodného představitele, má jeho příběh velký potenciál,“ uvedl režisér Lubomír Hlavsa ke vzniku snímku. Jeroným pražský na rozdíl od Husa nebyl knězem a svůj nesouhlas s tehdejší církví vyjadřoval poněkud svérázným způsobem.

„Byl drzý, měl výbušnou povahu, byl to buřič v pravém smyslu slova. Na druhou stranu to byl jeden z nejvzdělanějších mužů tehdejší Evropy. Na rozdíl od Husa není ikonou ani nedosažitelnou postavou. Je to chlap z masa a kostí, který sice měl rád ženy, dobré jídlo, ale nadevše mu byla víra.“ vysvětlil, v čem tkví jeho kouzlo Lubomír Hlavsa.

Klára Slavíčková