Investor zatím příliš informací neuvolnil, podnikatelé z okolí se přesto strachují o existenci.

Olomouc patří v České republice mezi města s největším počtem nákupní plochy na počet.

Po předloni otevřené nákupní Galerii Šantovka a nyní rostoucím Nákupním parku Bělidla tak nejspíš přibude v krátké době další obchodní centrum.

Olomoučané už si šuškají, o co půjde.

„Lidé říkají, že už to dlouho trvat nebude a začne se stavět. Přijde mi to ale trochu 'pro lidi bez lidí', oficiálně nic nevíme. Každopádně jestli tam budou obchody, je to pro nás katastrofa, zkrachujeme," obává se Josef Uhlík z potravin v ulici Na Šibeníku.

Provozovatelé obchůdku na rohu se střídají, ti současní ho drží tři čtvrtě roku.

"Velkých obchodů v okolí je spousta, držíme se, jak to jde. Zákazníci naštěstí chodí, studenti, zedníci a další," poznamenal muž.

close Vizualizace obchodního centra a bytových domů na Šibeníku zoom_in

Vizualizace obchodního centra a nových bytových domů na Šibeníku. Autor: Alfaprojekt

Investor: Stále ve vývoji

Majitel pozemků nicméně nechce o svém záměru příliš mluvit.

"Vzhledem k tomu, že projekt je stále ve vývoji, nemůžeme zatím žádné konkrétnější informace poskytnout," sdělil projektový manažer teplické společnosti JTH Holding Vojtěch Koudela.

Jasněji by podle něj mohlo být v dubnu 2016, až se projekt dostane do konečné fáze.

Stavební odbor olomouckého magistrátu vydal na podzim roku 2013 územní rozhodnutí o umístění stavby Olomouc – Šibeník.

„Územní rozhodnutí platí dva roky, o stavební povolení nebylo ještě požádáno," uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

close Areál bývalých vojenských opraven na Šibeníku v Olomouci zoom_in

Vjezd do bývalého armádního areálu na Šibeníku. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Ve výsledku nebude prosperovat nikdo

Vzhledem ke krátící se platnosti územního rozhodnutí lze očekávat aktivitu ze strany investora.

„Můj názor je, že v nejbližších týdnech, maximálně měsících, bude zahájeno stavební řízení. Projekt nespí, protože investor požádal o rozšíření komunikace o odbočovací pruh směrem z Neředína dolů," řekla opoziční zastupitelka za Občané pro Olomouc a členka majetkoprávní komise Dominika Kovaříková.

Právě skrze komisi se o záměru dozvěděla. Poté se obrátila na stavení úřad s žádostí o informace.

„Zajímalo nás to kvůli tomu, že obchodních center je v Olomouci hodně a ve výsledku nebude prosperovat nikdo. Porvou se mezi sebou o zákazníka a budou živořit. Každopádně bylo povoleno umístění stavby obchodního centra, což jsou dvě velké rozlehlé budovy. Potom plocha pro dva menší administrativní objekty a tři bytové domy. Nyní už je to čistě věc státní správy," dodala zastupitelka.

close Areál bývalých vojenských opraven na Šibeníku v Olomouci zoom_in

Haly v bývalém vojenském ateálu na Šibeníku. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Radní: Nejsem příznivcem dalších

S názorem, že obchodních center je ve městě dostatek, souhlasí i primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09), který má na radnici svěřený odbor koncepce a rozvoje.

„Nejsem příznivcem dalších. Je ale potřeba říci, že město má jen omezené možnosti, jak je regulovat. Například v této lokalitě územní plán obchodní centra dovoluje," připomněl plánovací dokument, který spolu s ním bývalé zastupitelstvo schválilo loni v září.

Připomněl, že lokalita bývalého vojenského areálu je rozdělená na dvě části.

V té blíže třídě Míru nejspíš namísto starých hangárů a neudržovaných budov vyrostou zmíněné obchody, byty, kanceláře a parkoviště.

Na druhou část podle náměstka úřad zpracuje územní studii a mohl by tak mít na příští podobu určitý vliv.

Moravská nákupní velmoc

Za poslední čtvrtletí loňského roku byla Olomouc podle realitní poradenské společnosti CBRE v počtu čtverečních metrů na obyvatele druhá za Libercem s více než dvanácti sty metry čtverečními na tisíc obyvatel.

„Buď si podnikatelé neuvědomují riziko, nebo jsou přesvědčeni, že tady nákupní síla pořád je. Nevím. Co bude dál, zda některá zaniknout, zkrachují, těžko říct. Jestli to zůstane na městu, co s tím dál, nejsme schopni dohlédnout," doplnil náměstek Jakubec.

Odpovědi by město mohlo hledat ve spolupráci s Univerzitou Palackého, kde se analýzou obchodní sítě dlouhodobě zabývají.