Městu přibudou stovky metrů čtverečních nákupní plochy, na kterých otevře supermarket, lékárna, stravování, kavárna nebo banka.

Kvůli vjedu na parkoviště bude nutné posunout tramvajovou zastávku Pavlovická. Právě ohledně dopravy budí projekt asi největší otázky.

Kdo chodí a jezdí kolem po Pavlovické, přemýšlí, co za demolicemi stojí.

„Zatím o tom nic nevím. Ale pustili se do toho ve velkém, jako by tu vybuchla bomba. Každopádně kdyby tu byly obchody, budu jenom ráda. Máme tu Hrušku a Lidl, něco dalšího bych uvítala," reagovala Jana Halamková, která bydlí nedaleko.

Nákupní park Bělidla - vizualizace návrhu

Nákupní park Bělidla. Vizualizace návrhu. Zdroj: Moravoinvest CZ

Nákupní park Bělidla
Pronajímatelné plochy:
1. etapa: 5.500 – 6.000 m2
2. etapa: cca 4.000 m2
Otevření:
1. etapa: poslední čtvrtletí 2015
2. etapa: 2016
N
áklady:
1. etapa: cca 145 milionů Kč (dotace 45 milionů Kč)'
2. etapa: cca 60 milionů Kč
Dosavadní obsazenost:
1. etapa: cca 90 % ploch
2. etapa: cca 60 % ploch (rezervace)
Nabídka: Počítá se s lékárnou, drogerií, chovatelskými potřebami, sportem, elektrem, domácími potřebami, stravovacím zařízením, kavárnou, hračkami, textilem, bankou a podobně.
Práce: Obchodní zóna přinese nejméně čtyřicet pracovních míst.
Parkování: V areálu zaparkuje na dvě stě čtyřicet aut. Počet parkovacích míst se rozšíří po dokončení druhé etapy.

První část už téměř obsazená

V areálu investor Moravoinvest CZ staví na dvě etapy.

Nejprve na podzim otevře část se supermarketem Billa, která je blíže ke Starým Hodolanům a Bělidlům.

Ta už je skoro celá obsazená, ve druhé je rezervováno přes polovinu míst.

„Celý provoz je směřován k uspokojování denních potřeb obyvatel dané části Olomouce a projíždějících návštěvníků," uvedl za společnost Ondřej Stehlík.

Práci by v nákupním parku mělo najít několik desítek lidí.

„Dříve uváděných čtyřicet vzniklých míst je minimální počet. Finální čísla nejsou teď známá, budou se odvíjet od potřeb jednotlivých nájemců," dodal Ondřej Stehlík, který předpokládá, že počet míst v budoucnu ještě naroste.

Doprava? Horší to prý nebude

Křižovatkou u restaurace denně projede osmnáct tisíc aut. Nabízí se otázka, co s tím udělá obchodní zóna.

„Na základě propočtů a provedených studií zastáváme názor, že ke zhoršení dopravní situace by ve výsledku dojít nemělo," uvedl investor.

Stavební zásahy se dotknou i podoby ulice.

„Vznikne nový odbočovací pruh a dojde k posunu stávajících tramvajových ostrůvků. Celý areál je navíc průjezdný a lze se skrze něj dostat z ulice Pavlovická na ulici Roháče z Dubé, aniž by bylo nutno projíždět frekventovanou křižovatku z ulice U Podjezdu," přiblížil Ondřej Stehlík.

V první fázi před obchody zaparkuje zhruba dvě stě padesát aut, další stání se objeví časem.

Diskuse lepší než utajení

Podle zastupitele a architekta Tomáš Pejpka (ProOlomouc) to není šťastné řešení. Má obavu ze zhoršení už tak špatné dopravní situace.

„Velká parkoviště kolem ulic mohou být na okrajích města, ale ne uvnitř. Černého Petra ale drží v ruce radnice, která se nestarala dobře ani o dopravu, ani o kultivované městské prostředí," prohlásil Tomáš Pejpek.

Podobu nákupního parku projektovala architektonický ateliér Knesl+Kynčl, která připravovala i nový územní plán Olomouce.

Nelíbí se mu ani malá informovanost předem.

„Stavby s tak velkým dopadem na život města by už neměly být tajeny až do chvíle, kdy začínají jezdit po pozemku bagry. Radnice má sama vyvolat veřejnou diskuzi a pomáhat najít taková řešení, která budou dobrá pro investora i obyvatele," řekl Tomáš Pejpek. Upozornil i na pětačtyřiceti­milionovou dotaci, kterou komerční projekt dostal z evropských peněz.

„Asi je ve veřejném zájmu to, aby Olomouc nebyla za Libercem až druhá, ale měla ze všech našich měst nejvíc obchodních ploch na obyvatele," poznamenal.

Nákupní park Bělidla - vizualizace návrhu

Nákupní park Bělidla. Vizualizace návrhu. Zdroj: Moravoinvest CZ

Radnice: Místo brownfieldu nová hodnota

Naopak náměstek primátora Martin Major (ODS) přestavbu vítá.

„Jako pozitivní vnímám, že z brownfieldu, který tam roky ležel ladem, vzniká nová hodnota, která poskytne pracovní místa pro naše spoluobčany," uvedl.

Horší než teď doprava podle něj nebude.

„Každý podobný projekt je podroben pečlivému zkoumání ze strany stavebního úřadu a odboru koncepce a rozvoje. Předpokládám, že to je dostatečnou zárukou toho, aby nedošlo k přetížení již tak poměrně vytížené komunikace," doufá náměstek.

Nákupní park Bělidla je na Pavlovičkách

Ať už bude složení obchodů jakékoli, předchozí podoba areálu nejspíš lidem příliš chybět nebude.

„Rozhodně lepší obchody, než když tam kdysi nějaký čas byla na rohu sběrna. Aspoň bude větší výběr. Myslím, že nikdo extra navíc než teď tam jezdit nebude," upřesnil předseda komise městské části Staré Hodolany a Bělidla Svatopluk Losert.

„A jedna poznámka: Sice se to jmenuje Nákupní park Bělidla, ale jsou to Pavlovičky. Bělidla končí železnicí," upřesnil.