„Od začátku roku mi chodí spousta e-mailů, ve kterých se mi hlásí noví zájemci. Průměrně je to tak pět lidí týdně, poslední dobou začaly převažovat ženy,“ prozradil Stanislav Lánský, který dvakrát týdně vede tréninky v areálu Dukly na olomoucké třídě Míru.

V tělocvičně se potkávají muži i ženy, nejmladším je kolem patnácti, nejstarším pak kolem sedmdesátky.

„Učíme se chování v situacích, které mohou potkat kohokoliv. Poslední dobou jsme se učili reagovat na nejrůznější kopy nebo si zkoušeli padat tak, abychom si neublížili,“ řekl Lánský, který vedle fyzického tréninku učí své žáky také koncentraci nebo minimu z trestního zákona.

„Dřív jsem běžně chodila parkem, ale teď mám strach. Začala jsem tedy alespoň pro svůj vnitřní pocit navštěvovat hodiny sebeobrany. Nechci být úplně bezmocná, kdybych se dostala do nějaké nepříjemné situace. Taky jsem si pořídila pepřový sprej,“ řekla například pětatřicetiletá Veronika, která pracuje jako bankovní úřednice.

Na sebeobranu chodí od poloviny prosince loňského roku.

„Zatím si nejsem jistá, jestli bych se opravdu ubránila, ale raději zajdu dvakrát za týden na trénink, než bych jen spoléhala na to, že mně se přece nemůže nic stát,“ vysvětlila mladá žena.

ANKETA: CÍTÍTE SE V OLOMOUCI MÉNĚ BEZPEČNĚ NEŽ DŘÍVE? HLASUJTE ZDE

Nejen na dobrou fyzickou kondici spoléhá dvaadvacetiletý Jan Zajíček.

„Nějakou dobu už dělám kick- box, ale někdy s sebou nosím klasický slzák, tedy pepřový sprej. Své přítelkyni jsem k Vánocům koupil paralyzér. Je drobná a případnému útoku by se asi neubránila. Tahle věcička dokáže protivníka zpacifikovat a člověk má čas utéct,“ vysvětlil student.

Dá se nebezpečným situacím vyhnout?

Podle Aloise Konečného, dalšího trenéra sebeobrany, je důležitá prevence.

„Univerzální obecná rada je zajímat se vedle pravidelného cvičení v dobrém klubu také o oblast strategie a předcházení konfliktům a střetovým situacím,“ řekl Konečný.

„Mnoho lidí se bohužel po celý život chová i obléká velmi riskantně,“ dodal trenér.