Simonu Pavlicovou z Rožnova pod Radhoštěm postihl před sedmi lety akutní infarkt myokardu. Měla teprve 36 let. Od té doby musí dávat na srdíčko pozor. Několikrát do roka jezdila na kontrolu ke svému kardiologovi a specialistům Fakultní nemocnice Olomouc.

Poté, co jí v pondělí implantovali kardiostimulátor, může využívat novou službu CLE jde o novinku v oblasti telemedicíny, která během pár minut prozradí lékařům vše o srdci pacienta už při jeho příchodu na kliniku.

Pomocí zařízení na dálkové odesílání dat je zároveň její srdce dlouhodobě v bezpečí, i když je doma, vzdálena od kliniky desítky kilometrů.

„Jsem moc ráda, že mám tento přístrojek a za možnosti, které dávají nové technologie. Kdyby mi bylo hodně nevolno, načtu data a lékaři se dozvědí, co se děje s mým srdcem. Budu v bezpečí. Také nebudu muset tak často jezdit na kontroly, což v mém případě znamená velkou úsporu času i nákladů spojených s dopravou," oceňovala pacientka z Rožnova pod Radhoštěm moderní technologii umožňující rychlý přenos dat z kardiostimulátoru, který má na svém těle.

Infarkt jí poškodil srdeční komoru a narušil čerpací funkce srdce.

Novinka v oblasti telemedicíny prozradí lékařům Fakultní nemocnice Olomouc vše o srdci pacienta už při jeho příchodu na kliniku. Na snímku pacientka Simona Pavlicová a profesor Táborský

Novinka v oblasti telemedicíny prozradí lékařům Fakultní nemocnice Olomouc vše o srdci pacienta už při jeho příchodu na kliniku. Na snímku pacientka Simona Pavlicová a profesor Táborský. Foto: FNOL

Zkrácení času v ambulanci

Moderní technologie umožňují dlouhodobé sledování pacientů v jejich domácím prostředí, kdy zařízení na dálkové odesílání dat zajišťuje odesílání důležitých údajů o tělesných funkcích, ale také o voperovaném zařízení, aniž by nemocní museli ujet kilometry na vyšetření. V současnosti je na dálku monitorováno na sedm stovek pacientů olomoucké kliniky.

Ta v těchto dnech nabídla pacientům další novinku v podobě speciálního terminálu v přízemí kliniky, na kterém nemocný sám ihned po příchodu do ambulance načte data ze svého zařízení na podporu činnosti nemocného srdce.

Během pouhých deseti minut od chvíle, kdy pacient vstoupí do dveří, tak lékař najde v počítači kompletní informace o činnosti pacientova srdce za období od předcházející kontroly.

Rychlý přenos dat z defibrilátoru nebo kardiostimulátoru, který má pacient ve svém těle, zajišťuje nová moderní technologie CareLink Express společnosti Medtronic.

Terminál je velkým přínosem pro akutní pacienty, které přiváží záchranná služba v urgentním stavu, například při takzvané arytmické bouři, kdy je ohrožuje akutní porucha srdečního rytmu.

„Nový systém zvyšuje kvalitu péče o naše pacienty a je velkým přínosem i pro lékaře. Asi nejdůležitějším benefitem je výrazné zkrácení doby, kterou pacient při kontrole tráví v naší ambulanci. Dá se říci, že lékař má potřebná data k dispozici už ve chvíli, kdy se nemocný teprve registruje v naší recepci," popisoval Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky kardiologické FN Olomouc.

Přiložit čtečku a srdce záhy "vidí" lékař

Systém také plně zajišťuje bezpečnou správu dat, přístup k údajům o pacientovi má tedy samozřejmě pouze jeho ošetřující lékař.

Při běžné kontrole přichází pacient s defibrilátorem či kardiostimulátorem do ambulance kliniky, kde se po registraci přesune na EKG vyšetření a po něm pak do ordinace ošetřujícího kardiologa.

Tam teprve lékař během několika minut načte data z pacientova implantovaného zařízení do svého počítače a teprve v tuto chvíli s nimi může začít pracovat. Tento systém na olomoucké kardiologické klinice fungoval doposud.

„Nyní ale pacienti s implantovaným zařízením od společnosti Medtronic mohou celý proces sami velmi jednoduše zkrátit. Stačí jen před samotnou registrací a EKG vyšetřením přistoupit k terminálu v ambulanci, přiložit čtečku na svou hruď do míst, kde mají voperovaný přístroj na podporu srdeční činnosti, a během chvilky poslat svá data lékaři," vysvětloval profesor Táborský.

V roce 2011 vzniklo v Olomouci při kardiologické klinice Národní telemedicínské centrum, které se mimo jiné věnuje využití moderních technologií v dálkovém přenosu dat a monitoringu pacientů s vysokým krevním tlakem, poruchami srdečního rytmu a srdečním selháním.

Nový samoobslužný systém zavedla v těchto dnech jako vůbec první Komplexní kardiovaskulární centrum v České republice.

VÍCE: Olomouc má Národní telemedicínské centrum, sleduje pacienty na dálku