„Paní, nezdržujte tu frontu!“ huláká nazlobeně muž v uniformě na ženu, která se snaží vybrat si z banánů ten nejlepší kousek. Vzápětí pozvedne megafon k ústům: „Frontu nefotit, fotit pouze banány!“ spustí přísně.

Není radno si zahrávat, jen o kousek dál zpracovávají dva policisté s obušky mladou ženu. Naštěstí jen jako. V tu chvíli jsem rád, že se píše rok 2009 a z recesistické totalitní zóny mezi Horním a Dolním náměstí mohu kdykoli odejít.

Rekordní fronta na banány byla součástí happeningu k výročí 20 let sametové revoluce na Horním náměstí.

S vydáváním ovoce se před Zlatým jelenem začalo krátce po patnácté a do fronty se hned postavilo 179 lidí, což hravě stačí na rekord. Češi a Moravané mají fronty zkrátka pod kůží. A zástup se začal rychle zvetšovat.


PODÍVEJTE SE: SAMETOVÝ HAPPENING NA HORNÍM NÁMĚSTÍ

„Je mi šestnáct let, takže tu dobu si nepamatuji, ale z vyprávění ji znám moc dobře. Je dobré si ji takto připomenout. Aspoň si lidé váží toho, co mají teď,“ myslí si šestnáctiletá Zuzana Kropáčová z Uničova.

Zato paní Růžena si na fronty pamatuje moc dobře. V době převratu jí bylo sedmatřicet.

„Stálo se na auta, televize i veškerou elektroniku. Jeden čas nebyl toaleťák ani vložky,“ vzpomíná. Konečně se dostává na řadu, za pět korun si kupuje od veksláka tuzexové bony a podaří se jí vybojovat banány pro sebe i rodinu.