Najít zkušeného seřizovače nebo technologa na plasty? Nic snadného, ví ze své zkušenosti Radislav Zemandl, ředitel hranické firmy United Polymers.

Se situací na trhu práce by mohla pomoct Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, která chce ve školním roce 2015/2016 nabídnout maturitní obor na zpracování usní, plastů a pryže.

V republice zatím jediný.

Společnost Radislava Zemandla před časem hledala technologa s praxí. Po několika neúspěšných výběrových řízeních se spokojili s absolventkou.

„Podali jsme inzerát, ale zájemci neodpovídali našim požadavkům. Oslovili jsme proto personální agenturu a za půl roku nám poslali tři kandidáty. Dva nebyli to, co jsme potřebovali, a třetí se rozhodl pro jinou nabídku. Takže jsme nakonec využili naší kolegyně, která mezitím skončila studium na technologické fakultě ve Zlíně," popsal Radislav Zemandl.

„Chtěli jsme někoho zkušeného, ale vzali jsme absolventku s tím, že zkušenosti musí teprve nabýt. Taková je situace. Když je to však zkušený technolog, který má praxi, má i docela slušné výdělky," vysvětlil ředitel firmy.

Nový studijní obor na zpracování usní, plastů a pryže by chtěla Střední průmyslová škola strojnická Olomouc otevřít v příštím školním roce.

Pokud jej ministerstvo školství schválí, půjde o vůbec první středoškolský technický obor zaměřený na plasty v České republice.

Firmy si studenty zaučí

Do prvního ročníku by mohlo nastoupit maximálně třicet dětí.

„Tento obor se zabývá problematikou plastikářské a gumárenské výroby. V Olomouckém kraji zatím není takový obor otevřený. Mluvili jsme s firmami z regionu, ptali jsme se na úřadu práce, zda je o takové uchazeče zájem. A je obrovský," sdělila ředitelka školy Martina Zahnášová a doplnila, že šikovní absolventi pak mohou pokračovat i na technologické fakultě ve Zlíně a mohou si tak doplnit vysokoškolské vzdělání.

„Jsme domluveni s podniky, že praxe a výuka odborných předmětů by se odehrávala ve spolupráci s nimi. Firma si tak naše absolventy už přímo zaučí. Tím pádem se spojí praxe se školou," poznamenala.

Najít vhodné zaměstanance není snadné

Oslovené společnosti z regionu nový studijní obor vítají.

„Lidí je nedostatek, naopak plastikářských firem je dost. Myslím si, že absolventi najdou uplatnění bez problémů. Například jen v Hranicích je podobných podniků několik. Z plastu je spousta věcí a lidí na trhu je málo," řekl ředitel Radislav Zemandl.

„Bylo by dobré, kdybychom si mohli nějaké pracovníky i vychovat. Spolupráci se školou bychom se nebránili, taková praxe je nejlepší," doplnil ještě.

Také vedoucí personálního oddělení prostějovské společnosti Mubea Kateřina Krausová nový obor vítá. Říká, že víc absolventů s úzkým zaměřením by uvítali.

„Oblast pryží je poměrně dost komplikovaná a najít vhodné pracovníky snadné není," potvrdila Kateřina Krausová.

„Jsme strojírenská společnost a s olomouckou průmyslovou školou už spolupracujeme, stejně jako s dalšími středními školami širšího regionu," doplnila.

Hospodářská komora: Podporujeme to

Novému oboru dává naději také Bořivoj Minář, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje.

„Od zaměstnavatelů víme, že o tyto lidi zájem je. Plasty jsou nejen v našem kraji součástí výrobního programu mnoha podniků a specialisté přímo pro tuto oblast nejsou. Proto jsme nový obor podpořili. Dávám tomu uplatnění šanci," doplnil.