„O navýšení v průměru o 35 procent jsme se dozvěděli dnes ráno od Výboru společenství vlastníků. Je to hodně. Všechno se zdražuje a nebere to konce. Pro řadu lidí je to katastrofa,“ reagovali ve čtvrtek manželé, kteří vlastní třípokojový byt v ulici Prof. Fuky.

Ceny pro rok 2023 již společnost zveřejnila na svém webu.

„Byli jsme nuceni přistoupit ke zvýšení cen tepelné energie, a to o 35 procent. Důvodem navýšení jsou zejména nárůst cen primárních paliv/médií (horká voda, pára, zemní plyn, elektrická energie) a inflační vlivy,“ vysvětlila na svých internetových stránkách.

Ve firmě Olterm & TD má podíl 51 procent Veolia Energie ČR a 49 procent drží město Olomouc.

Veolia Energie podle mluvčí provedla řadu úsporných opatření, aby cenový nárůst od ledna nebyl ještě vyšší.

„Včetně organizačních změn. Společnost umí nakupovat paliva dlouhodobě výhodněji a neustále pracuje na zefektivnění výroby a rozvodů tepla, díky tomu nebude nárůst cen tepla a teplé vody v násobcích jako u paliv, ale pouze v nižších desítkách procent,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí společnosti Jana Dronská.

Pokud se ceny paliv nebo další cenové faktory v průběhu roku významně změní, například vlivem rozhodnutí vlády o kompenzacích emisních povolenek, Veolia podle mluvčí společnosti nastavené ceny přehodnotí.

Pro srovnání pro období od 1. ledna 2022 zvýšila společnost Olterm & TD meziročně ceny tepla v průměru o 17 procent.

Pomoc lidem, kteří se dostanou do finančních problémů
Domácnosti, které by se kvůli zdražení tepla dostaly do finančních problémů, mohou požádat o příspěvek na bydlení. Na ten mají lidé nárok, pokud jsou náklady na bydlení (náem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 procent čistých příjmů.
Žádost je nyní zjednodušená. O příspěvek je možné zažádat až tři měsíce zpětně a jeho průměrná výše je 4100 korun. Více informací je k dispozici na webu https://www.destnikprotidrahote.cz/bydleni/prispevek-na-bydleni/
„Chtěl bych doporučit všem občanům, kteří pociťují dopad zvyšujících se nákladů na bydlení, aby kontaktovali buď přímo úřad práce, nebo sociální pracovníky olomouckého magistrátu, kteří jim pomohou zorientovat se ve spleti dávkových systémů, vyplnit formuláře a odevzdat je na správné místo,“ uvedl již dříve vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.
Lidé se mohou obrátit na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, volat na linku pomoci Úřadu práce 950 180 070, nebo se poradit se sociálními pracovníky na odboru sociálních věcí magistrátu.