Zkušenosti urologů z největší nemocnice v Olomouckém kraji potvrzují, že počet onkologických diagnóz v jejich oborů významně vzrostl.
Ve výskytu nádorového onemocnění ledvin dokonce drží Česká republika smutné prvenství.
Moderní medicína však zároveň umožňuje rozpoznat onemocnění včas a pacientům nabízí špičkovou péči, například využití unikátního robotického systému při operaci.
Právě rakovina prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocněním mužů.
Odborníci odhadují, že v současné době v České republice ročně přibude přes osm tisíc nových případů.
„V této oblasti patří naše klinika ke špičkovým pracovištím, věnujeme se komplexní diagnostice a léčbě tohoto onemocnění, naši péči vyhledávají pacienti z celé republiky i ze zahraničí," uvedl přednosta Urologické kliniky FNOL Vladimír Študent.
Tichá nemoc - fotografie ze série Jindřicha Štreita vystavená na Urologické klinice FNOL v roce 2009. VÍCE ZDE…
Silné ročníky a lepší diagnostika
Na klinice vloni provedli na sto šedesát roboticky asistovaných operací a přes padesát otevřených operací prostaty.
„Nárůst těchto výkonů je markantní: v roce 2000 jich na naší klinice bylo provedeno sotva čtyřicet," zdůraznil přednosta.
Průměrný věk pacientů s rakovinou prostaty je 62 let.
Podobně narostl počet výkonů u nádorových onemocnění ledvin.
V Olomouci od roku 2000 vzrostl počet operací ze tří desítek na loňských 160.
„Příčin je hned několik. Před padesáti lety odhalili naši předchůdci rakovinu ledviny nebo prostaty většinou už ve fázi, kdy nebylo nemocnému pomoci. Dnešní diagnostické metody nám umožňují rozpoznat onemocnění včas. Máme lepší léčebné možnosti a výsledky v léčbě velmi dobré," uvedl docent Študent.
Zároveň dospívají do rizikového věku silné ročníky z poválečných let.
Po čtyřech dnech domů
Poukázal na to, že díky robotickému systému mohou odborníci odoperovat tři centimetry velký nádor a ledvinu pacientovi ponechat.
Robot umožňuje přesněji manipulovat s nástroji, operatér má lepší přehled uvnitř pacientova těla díky troj- až pětinásobnému zvětšení.
Pro pacienta je výhodou menší zakrvácení a také menší pooperační bolest.
„Pacient odchází domů po čtyřech, pěti dnech, zatímco po otevřeném výkonu může být propuštěn devátý den. Profit pro pacienta je jednoznačný," hodnotil šetrnější operace robotem.
Odborníci připomněli prevenci onkologických onemocnění.
„Muži po padesátce by neměli nic podceňovat a zajít na odběr krve, z níž se dá spolehlivě určit riziko," připomněl docent Študent.
Na přítomnost karcinomu v počáteční fázi růstu upozorní případně zvýšená hladina takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA).
Rizika: dědičnost a živočišné tuky
U karcinomu prostaty má prokazatelný význam dědičnost.
Výskyt karcinomu prostaty u jednoho nebo více přímých příbuzných znamená pro konkrétního muže větší riziko vzniku této choroby.
Také se ukázalo, že vyšší výskyt karcinomu prostaty je u mužů, kteří konzumují více živočišných tuků.
Na příčině nádorového onemocnění ledvin se podílí z třiceti procent životní styl a složení potravy.
„Dvacet procent je připisováno vlivu prostředí. Zbytek jsou neznámé faktory, kam patří určitě i vrozená dispozice," zmínil profesor biochemie Vilím Šimánek.