Omrzlé troleje kolem čtvrté hodiny odpoledne nadobro zastavily všechny tramvaje v ulicích.

Jestli vyjedou v úterý do ranní špičky záleží na počasí. Pokud bude déšť na elektrickém vedení stále namrzat, zůstanou nepojízdné. 

Kalamitu řešil Dopravní podnik města Olomouce nasazením několika desítek autobusů, které však kapacitu tramvají plně nahradit nedokázaly.

„Vypravili jsme všechny naše autobusy, ale cestující musí být trpěliví," řekla po sedmé hodině večer mluvčí Dopravního podniku Martina Krčová s tím, že nelze odhadnout, kdy soupravy znovu vyjedou.

„Vše závisí na počasí. Až přestane mrznou a pršet, vyrazíme. V případě, že se přes noc počasí nezlepší a námraza na trolejích neroztaje, bude ráno dál jezdit náhradní autobusová doprava. Ta však může mít zpoždění, s kterým by lidé měli počítat. Doufáme, že nejpozději během úterního dopoledne by tramvaje měly znovu jezdit," doplnila Krčová.

Namrzající déšť na trolejích v Olomouci 1. prosince odpoledne zcela zastavil tramvajovou dopravu

V ulicích zůstaly stát kvůli ledu všechny soupravy, které vyjely do odpolední špičky. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč  

Řidič: 150V na rozjetí nestačí

Na frekventované zastávce na náměstí Hrdinů stála o půl páté prázdná tramvaj a u dveří moklo několik lidí.

„Tramvaj nejede?" ptala se starší paní obtěžkaný plnými nákupními taškami mladého muže, když dorazila na nástupní ostrůvek. „Prý jezdí jen autobusy," vysvětlil, proč se dveře vozu na stanici neotevírají.

Řidič tramvaje zrovna telefonoval. „Bohužel, tramvaje nejezdí. Uvízl jsem tady," začal vysvětlovat moknoucí skupince, která zaklepala na sklo dveří.

„Troleje jsou namrzlé a nejedeme," pokrčil rameny.

„Zatímco normálně jezdíme na 660 voltů, tak nyní, když se chci rozjet, klesne napětí na 150, a to je strašně málo," vysvětloval lidem problém způsobený poklesem napětí a požádal cestující, aby počkali na náhradní autobus nebo šli pěšky.

„Když si vezmeme, kolik je v tuto chvíli jinak běžně v provozu tramvají. Autobusů je k dispozici málo. Prosíme proto o trpělivost," zachraňoval kolapsový stav v tramvajové dopravě v odpolední špičce.¨

Zastavily se i vlaky

Stát ale v pondělí zůstaly i mnohé vlaky v regionu. Stovky cestujících uvízly v elektrických soupravách, které vyřadily z provozu omrzlé troleje.

Zastavilo se železniční spojení mezi Olomoucí, Prostějovem a Přerovem, stát ale zůstala i pendolina a další rychlíky.

Podle Českých drah byla situace v pondělí večer v regionu kritická. Kvůli námraze na silnicích totiž dráhy nemohly vypravit ani náhradní autobusy.

VÍCE ZDE…

Všechny sypače v akci

Ledovka spojená s namrzajícím deštěm dorazila na Olomoucko před pondělním polednem. 

Silničáři vyslali do terénu všechny sypače, které měly k dispozici.

Policisté a hasiči museli vyjíždět k mnoha nehodám a karambolům. Žádné vážnější zranění naštěstí zatím není hlášeno.

Na Prostějovsku zápolili řidiči i cestáři s náledím už od nočních hodin.

Velké komplikace mají lidé na Drahanské vrchovině, řidičům tam vůbec nedoporučují vyjíždět, večer se také spousta domácností ocitla bez proudu.

Kritická situace je také na Přerovsku, kde některé úseky třetích tříd museli policisté zcela uzavřít. Veškerá technika je totiž nyní zcela vytížená na hlavních cestách v regionu.