„Dost jsme cestovali, nějakou dobu jsem žila v zahraničí a tak jsem chtěla pomoct lidem, kteří se sem přistěhovali," vysvětlila Klára Putalová důvody, proč se do projektu s přítelem přihlásili.

„Na hosty se moc těšíme. Osobně jsem na Ukrajině nebyla, ale mám tam odtud několik přátel," pokračovala mladá žena.

Tříčlenná rodina Stepanových přišla na čas. Mile se přivítali a hned hostitelům předali jako pozornost dárky v podobě moravského bílého vína a čokoládových bonbonů, které se vyrábí v jejich rodné zemi.

Přijeli jsme za lepším a jsme spokojeni

Rodina Odvedleje originální projekt, díky kterému sbližujeme dvě odlišné kultury na společném neformálním obědě, který si rodiny sami uvaří.
Jedná o integrační projekt určený pro cizince ze třetích zemí. Forma společného stolování představuje jedinečnou příležitost potkat zajímavé lidi a dozvědět se více o kultuře jiných národů. Setkání českých a migrantských rodin u nedělního oběda proběhne 22. 11. 2015 ve 13:00 ve všech krajích České republiky. K obědu tak zasedne ve stejný čas 100 rodin na 50 setkáních.

„Chtěli jsme se seznámit s novými lidmi, získat nové přátele. V Olomouci jsme rok a moc se nám tady líbí. Parky, město, všechno. Je tady klid a lidé jsou dobří," popsala zase Olga Stepanova.

Do České republiky přijela s dnes desetiletou dcerou a manželem za lepším životem.

„Chtěli jsme žít v Česku, ve svobodné zemi. Chceme cestovat po Evropě a taky dát dceři dobré vzdělání. Přijeli jsme za lepším životem a jsme spokojení," vysvětlila žena dobrou češtinou.

Na oběd se těšili a české jídlo jim chutná.

„Pracuji ve školní jídelně, takže znám českou kuchyni. Mám ráda třeba svíčkovou, ale nechutná mi třeba čočka. Luštěniny obecně," kroutila hlavou a její dcera Sofija s úsměvem, přikyvovala.

Jídlo je moc dobré, dobře se nám povídá

Když pak odhadovala, na čem by si mohli pochutnat, obě sázely především na tradiční českou kuchyni.

„Asi budou knedlíky, nějaké zelí, polévka," smála se školačka. A skoro se trefila.

Klára Putalová se svým přítelem si pro hosty připravili menu složené z vývaru s játrovými knedlíčky a české klasiky, ze svíčkové s domácími knedlíky. Nechyběly samozřejmě ani brusinky.

„Svíčkovou jsme dělali premiérově, ale myslím, že je dobrá. Povedla se," poznamenala hostitelka.

Návštěva byla s hostinou spokojená. U polévky i druhého chodu se živě konverzovalo a to, jak o životě na Ukrajině, tak v Česku i na Hané.

„Byli jsme i v Praze, v tamní zoo a moc se nám tam líbilo," vyprávěl Sergiy Stepanov.

„Jídlo je moc dobré a pár je sympatický, tak se nám dobře povídá," doplnila s úsměvem jeho žena Olga.

Kromě obou párů se v Olomouci setkaly v neděli ještě další dvě rodiny. Jedna česká a druhá z Nepálu.

Setkání, které se koná ve všech krajích České republiky, pořádá nezisková organizace Slovo 21, letos už po dvanácté.

„Smyslem projektu je, aby se při neformálním setkání u oběda potkali Češi s cizinci, aby se mohli lépe poznat. Dost často se pak stává, že se z nich stávají přátelé, kteří se pak nějakou formou setkávají i dál," doplnila Jana Odevzdaná koordinátorka projektu Rodina Odvedle pro Olomoucký kraj.