V celé Olomouci je pouze jeden hostel zařazený v mezinárodní internetové databázi levného ubytování.

„Přes léto tu máme opravdu plno a večer příchozí už musíme odmítat, protože jim nemůžeme nabídnout žádnou volnou postel,“ potvrdila recepční hostelu Poet´s Corner Kamila Krutilová a dodala, že odmítnuté hosty odkazují na Informační centrum, kde jim doporučí alternativu bydlení.

„Nejčastěji nabízíme k přespání vysokoškolské koleje nebo hotel Milotel a Penzion Best,“ uvedl pracovník info centra Roman Směták. Ani jedno z doporučených ubytovacích zařízení ale neposkytuje „baťůžkářům“ neformální a společensky otevřený prostor, jako je tomu právě u hostelů.

„Máme tu místnost zařízenou jako obývák s pohovkami a knihovnou, která je společná všem hostům. Snažíme se, aby tu na všechny dýchla příjemná atmosféra,“ potvrdila pospolitější charakter bydlení v hostelu recepční Krutilová.

Podle vyjádření mnoha zákazníků Poet´s Corneru se do Olomouce vydali i díky objevení služeb hostelu na internetu nebo na doporučení bývalých hostů.

„Dozvěděl jsem se o Olomouci v jednom hostelu v Krakově. Chtěl jsem poznat i nějaké menší české město, takže jsem zavítal sem. Je tu všechno, co potřebujeme, zábava i klid. Řekl bych, že celkově je město na mladé zahraniční turisty připravené, ale zase pouhý jeden hostel mluví o opaku,“ uvedl mladý cestovatel z Walesu Rhys Thorpe.

Oslovené ubytovny se na zařazení do mezinárodního vyhledávače levného ubytování nechystají. „Máme webové stránky, podle kterých nás turisté mohou najít. Dosud ale bohužel nejsou v angličtině,“ upřesnila referentka ubytovací kanceláře vysokoškolských kolejí Markéta Šmolková.

Levné ubytování si tedy zatím zahraniční návštěvníci Olomouce mohou na internetu rezervovat jen v „Básníkově koutku“.