Provoz je největší fotovoltaickou elektrárnou na území Olomouckého a Moravskoslezské­ho kraje.

Soukromý investor – olomoucká firma CHS Solar Source rozdělila stavbu solární elektrárny do dvou etap.

„První jsme dokončili v květnu letošního roku, kdy jsme spustili zařízení o výkonu 201 kW. Od října jsme uvedli do provozu nové solární panely, které vyrábějí dalších 60 kW. Do konce září naše fotovoltaická elektrárna vyrobila a dodala do sítě téměř 117 tisíc kW. Ročně vyrobíme až 246 tisíc kW, celkové náklady dosáhly přibližně třiceti milionů korun, “ sdělil člen představenstva společnosti Ivo Květoň.

V příštím roce firma počítá také s třetí etapou a využitím více než 10 tisíc metrů čtverečních střech skladů ve Chválkovicích. Tentokrát je však zřejmě nepokryje pevnými panely, ale speciální solární fólií, která také přeměňuje sluneční záření na elektřinu.

„Tato technologie se zatím využívá hlavně v Americe, u nás moc známá není. Výhodou je především to, že tolik nezatěžuje střešní konstrukci a krytinu. V regionu stále hledáme vhodné lokality pro stavbu klasických solárních elektráren. Zajímavé jsou pro nás tzv. brownfieldy nebo pole, louky a pozemky, které mají rozlohu nad deset hektarů a jsou v územním plánu schválené pro lehkou průmyslovou výrobu. Stavba většinou trvá jen dva až tři měsíce, trávu v okolí solárních panelů mohou spásat ovce,“ dodal Květoň.

Chválkovická solární elektrárna je zatím jedinou svého druhu v Olomouci.

„V současné době na území města není podobný zkolaudovaný provoz. Momentálně nemáme informace ani o tom, že by podobný záměr ve městě měla také nějaká jiná společnost,“ potvrdil vedoucí územně správního oddělení stavebního odboru olomouckého magistrátu Miloš Hlaváček.

Do konce letošního roku by měla solární elektrárna vyrůst také v Újezdě u Uničova, s další se v budoucnu počítá i v Laškově na Prostějovsku.