Světově proslulý americký politolog a absolvent Harvardovy univerzity bude hlavním řečníkem na květnové konferenci „Nové vize urbánní politiky. Středoevropská města ve 21. století", kterou pořádá olomoucká Univerzita Palackého se společností Civipolis.

Přední odborník, který ve svých knihách píše o světových metropolích, se v Olomouci zaměří na otázku, jaká by měla být role středních měst.

Mezi hosty konference, která se uskuteční od 14. do 16. května, budou i další odborníci z Innsbrucku, Paříže, Lodže, Toruně či Heidelbergu.

„V oblasti teorie demokracie patří profesor Barber k absolutní světové špičce. O jeho návštěvě jsme jednali několik měsíců, jeho diář je totiž přeplněný. Je zván na světové konference a jeho díla se prodávají ve statisícových nákladech. Kniha Džihád versus McSvět patří ke světovým bestsellerům, do češtiny bohužel zatím nebyla přeložena," informoval Pavel Šaradín, politolog a organizátor konference.

Barber působí na univerzitě v New Yorku. Propaguje demokracii založenou na občanské angažovanosti na lokální úrovni a nadnárodní spolupráci představitelů měst, kteří si umějí lépe poradit v řešení celosvětových problémů než vlády jednotlivých zemí.

Do Olomouce zavítá i další významná osobnost. Na začátku června přijede americký filozof a lingvista Noam Chomsky. Bude hlavní hvězdou lingvistické konference, kterou 5. až 7. června pořádá Univerzita Palackého.