„Kvůli dojíždění dětí začínáme vyučování v 7.35," uvedl ředitel základní školy v Bílé Lhotě Radek Pospíšil. Ve škole učí 18 let a první hodina nikdy nezačínala v 8.00. „Dětem to nepřijde mimořádné, protože takto chodili do školy jejich rodiče i prarodiče," podotkl ředitel.

Že kantoři ve venkovských školách musejí skloubit rozvrhy ve třídách s příjezdy autobusů a vlaků, není neobvyklé. „Musíme se přizpůsobit autobusům," popisoval ředitel školy.

Některé děti se přesto musejí zvednout pět minut před zvoněním. „Samozřejmě s povolením rodičů. Jde o děti z Bouzovska, kterým jede autobus 14.40," dodal Radek Pospíšil.

Podle ředitele naštěstí přepravce nedělá změny v jízdních řádech často a pokud, pak obec a vedení školy vyjednaly kompromis.

Rodiče si nestěžují. Sami většinou dojíždějí za prací. Dítě tak brzy ráno svěří pedagogickému dozoru, který je ve škole v Bílé Lhotě již od 7. hodiny.

Letošní start školního roku však bude pro řadu dětí z okolí Bílé Lhoty náročnější. Dojíždění jim zkomplikují uzavírky kvůli opravám silnic. Nejhůře na tom budou školáci z Měrotína, kterým ze vsi nepojede autobus v 7.00. Musejí se dostat do Hradečné nebo Chudobína, odkud pojedou linkou do Lhoty. „Silnice se opravit musí," uzavřel ředitel školy. (tau)