Přestože Nové Dvory, kterým se přezdívá Famka, jsou součástí městyse Náměšť na Hané a jde de facto jen o jednu ulici se zhruba stovkou obyvatel, na tradiční rozsvěcování kaple svatého Martina sem pravidelně zamíří okolo 500 zvědavců.

„Letos je ta návštěva očividně nižší. Ono vždycky záleží i na akcích ve vedlejších vesnicích, z nichž sem lidé chodívají,“ řekl kuchař, který přítomným nabízel hovězí guláš. Letos uvařil asi 30 porcí. Nezbylo nic.

„Jako mohl jsem toho udělat víc, ale tohle nejde předem odhadnout. Aspoň se to pak nemusí vyhazovat,“ dodal spokojeně po akci.

Návštěvníky ke stánkům přilákala i vůně řízků, a jelikož k večeru už poměrně přituhlo, málokdo odolal nabídce horkých nápojů, ve které nechyběl Famské punč. Vánoční atmosféru navodily koledy v podání Holóbkove mozeke, dechové hudby z Drahanské vrchoviny.

Před 18. hodinou nastal hlavní bod krátkého programu. Přihlížející si odpočítali rozsvícení kapličky, v níž je umístěna vzácná empírová lampa z počátku 19. století, a vedle stojícího stromečku.

„Kaple svatého Martina je poměrně čerstvě zrekonstruovaná a nová podoba jí moc sluší. Před Vánoci ji takto rozsvěcujeme už asi osm let, akce má pozitivní ohlasy,“ prozradili organizátoři ze Sboru dobrovolných hasičů Nové Dvory.

Za dětmi přišel i Mikuláš v doprovodu milých andělů, ale i hrůzu nahánějících čertů. Holky a kluci řekli básničku nebo zazpívali písničku a vysloužili si odměnu v podobě adventního kalendáře. A když vyslanci z pekla začali hledat zlobivce mezi dospělými, lidé se raději rozešli zpět do svých domovů.