„Individuální akrobacie je jedna z mnoha disciplín. Není až tolik pro diváky přitažlivá, protože se dělá ve velké výšce," sdělil mezinárodní rozhodčí Ctibor Vach dohlíží nad průběhem klání.

„Tady je však velkoplošná obrazovka, na níž mohou vidět, co parašutisté nahoře předvádějí. Vše zaznamenává speciální kamera, která pořizuje záznam, který pak hodnotí porota, která musí být vždy v lichém počtu sudích,“ řekl Vach, který se stal rozhodčím v roce 1983.

Úkolem sportovců je předvést po několika sekundovém volném pádu komplex předem daných figur.

„Skáčí z výšky dva tisíce dvě stě metrů. Během deseti sekund nabírají rychlost a poté musejí provést dvě otočky, každou na jednu stranu, pak salto, opět dvě otočky a salto. Následně otevírají padák a měli by se bezpečně dostat na zem,“ popsal Vach.

Porota pak hodnotí jednak čas, za který sestavu parašutista udělal, ale i přesnost provedení. Za každý nedostatek potom sportovci přičte k změřenému času provádění úkolu setiny či i desetiny sekund.

„Ti nejlepší z nejlepších se dostávají hrubě pod šest sekund,“ vyzdvihl rozhodčí.

Zdůraznil, že pro individuální akrobacii je nejpodstatnější kombinéza, která je většinou z latexu a pevně obepíná tělo skokana, a velikost a váha padáku.

„Kombinéze se říká šprcka, nebo Harapes a je asi jasné proč. Malý a lehký padák umožňuje lepší manévrování těla ve vzduchu,“ zmínil čtyřiapadesátiletý rozhodčí, který bydlí v Prostějově a na letišti mu neřeknou jinak než Borku nebo Borgisi.

Vrchol přijde v sobotu

Trochu jinak je to u přesnosti přistání, která bývá někdy také nazývána jako královská disciplína parašutismu.

Na velikosti padáku tolik nezáleží, důležité však je, aby se po rozbalení ovládal co nejlépe, tak aby se parašutista dostal nad doskokovou žíněnku s elektronickým měřičem, na níž se snaží trefit na středovou tečku velkou dva centimetry.

„Proto jsou pro přesnost důležité boty, které mají speciálně upravenou podrážku v oblasti paty. Přesnost se skáče z malé výšky, z jednoho kilometru. Na rozdíl od individuální akrobacie ji skáče více sportovců,“ uvedl rozhodčí.

Vrchol závodů v přesnosti přistání uvidí příchozí v sobotu.

Souběžně se šampionátem se zde bude soutěžit ve dvou dalších závodech. Uskuteční se zde finále Moravského poháru a Pohár města Olomouce.

Do letadla nastoupí jak špička českého parašutismu z reprezentačního týmu Dukla, tak i začínající sporotvci.