„Nedávno jsme oslavili 100 let od konce 1. světové války. Válka je vždycky špatná věc, lidé přicházejí o svobodu, děje se spousta zla. Zkušenosti z tohoto období by měly motivovat, aby se tyto události už neopakovaly. Bohužel, o 21 let později začala 2. světová válka. Proto se tady dnes scházíme. Nikdy nevíme, kdy se tyhle hrůzy mohou zopakovat,“ řekl po minutě ticha starosta obce Marek Ošťádal. Na hrob položil věnec a mladému hrdinovi se poklonil.

Učitel základní školy v Nákle Jiří Kala následně připomněl historické události, které předcházely masivnímu zatýkání studentů či propouštění profesorů vysokých škol.

„Student čtvrtého ročníku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal byl postřelen na rohu pražských ulic Žitná a Mezibranská během demonstrace proti německé okupaci 28. října 1939, tedy v den výročí vzniku Československa. Nacisti demonstraci tvrdě potlačili, přičemž zranili okolo 400 lidí. Přímo na místě zemřel mladý pekařský pomocník Václav Sedláček, zasažený střelou do srdce. Opletal utrpěl průstřel břicha,“ řekl.

Student během léčby v nemocnici odmítal jíst, protože se bál, že je jídlo otrávené. 11. listopadu svému zranění a vyčerpání podlehl.

Rakev s jeho tělem byla o čtyři dny později převezena vlakem z Prahy do rodné obce. 17. listopadu 1939 nechal německý vůdce Adolf Hitler uzavřít české vysoké školy, na základě iniciativy uprchlých studentů a exilové vlády v Londýně bylo toto datum roku 1941 uznáno jako Mezinárodní den studenstva.

Děti k hrobu chodí spíš z povinnosti

Žáci z místní školy chodí k hrobu Jana Opletala každý rok. Ovšem spíše z povinnosti, než ze zájmu.

„V rámci dějepisu toto téma samozřejmě probíráme, ale pro děti je to už vzdálená minulost. Přestože je to náš rodák a chodil i do naší školy, děti mají jiné zájmy a tomuto moc nevěnují pozornost. Zajímá to spíše ty starší, třeba deváťáky, protože to souvisí s okolím, které znají,“ přiznal zástupce ředitele ZŠ Náklo Tomáš Utíkal.

Pietního aktu se zúčastnila také Opletalova neteř, pětasedmdesátiletá Věra Spurná s rodinou. Hřbitov navštěvuje celý rok a zájem lidí ji těší, byť podle místních už to není, co bývalo. Ubylo pamětníků, ceremoniál se zkrátil, mladší generaci jméno Jan Opletal už nic neříká.

Přitom právě na počest zastřeleného studenta ze Lhoty nad Moravou vyšli nejen studenti v roce 1989 opět do ulic, aby si přesně po 50 letech připomněli tragické následky tehdejší demonstrace.

V Praze znovu vypukly nepokoje, takzvaná Sametová revoluce znamenala pád komunistické strany a začátek demokratického Československa, které se však v lednu 1993 rozdělilo na dva samostatné státy. Jak ve svém proslovu zmínil učitel Jiří Kala, Jana Opletala je nutné řadit mezi největší novodobé hrdiny.