Tvrdí, že porušovala zákon o obcích tím, že nerespektovala usnesení zastupitelstva. Vyjádření odvolané starostky ke kritice ze strany zastupitelů se získat nepodařilo.

Do doby zvolení nového starosty vede tamní samosprávu místostarostka obce Marie Liberdová.

Starostka byla odvolána těsnou většinou hlasů – čtyřmi ze sedmičlenného zastupitelstva složeného ze tří sdružení nezávislých kandidátů.

„Taková je situace. Odvolání nebylo jednostranné, nešlo z jedné kandidátky: dva hlasy byly z jedné kandidátky a dva ze dvou kandidátek," uvedla místostarostka.

Podle místostarostky a dalších zastupitelů měla starostka porušit rozhodnutí zastupitelstva.

„Poté paní starostka předčasně jednala ve věci, u níž měla počkat na schválení zastupitelstvem. K odvolání z funkce byl důvod," uzavřela s tím, že šlo o pochybení v rámci zákona o obcích.

To potvrdil i zastupitel Petr Stratil. „Šlo o hrubé porušení spočívající v nerespektování usnesení zastupitelstva," reagoval.

Přesně před rokem už zastupitelé v Mrsklesích hlasovali o vyslovení důvěry stávajícímu vedení obce.

„Tehdy jsem starostku podpořil. Chybovat můžeme všichni, to je lidské. Následovala ale další drobná i větší pochybení. Bylo rozhodnuto o odvolání," dodal zastupitel Petr Stratil.

Hlasování vloni v květnu souviselo s prodejem parcel pro výstavbu nových rodinných domů.

Obyvatelé: Starostka se snaží

Starostka na zastupitelstvu vysvětlila, že proces prodeje nebyl od samého začátku porušením zákona, záměr byl zveřejněn, minulé zastupitelstvo odsouhlasilo cenu pozemku a jednalo jak o regulativech stavby, tak i o podmínkách kupní smlouvy. Odmítla nařčení ze spekulace.

Místní obyvatelé, které Deník oslovil, starostku nekritizovali.

„O problémech kolem pozemků víme. Není dobrá atmosféra, ale starostka se rozhodně snaží," uvedly dvě seniorky, které Deník oslovil v pondělí dopoledne před místní prodejnou potravin.

„Nevím, jestli to je o pozemcích. Spíše jsou to nějaké osobní antipatie, nechci se starostky nějak zastávat, ale myslím, že špatná nebyla," uvedl v pondělí místní podnikatel.