Symbolickou stávkou chtějí hudebníci docílit odvolání současného ředitele Vladislava Kvapila a vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele.

Zatím se jich zapojilo přes čtyři desítky z celkového počtu asi devadesáti hudebníků.

Vedení města se však ředitele odvolat nechystá.

Místo ve fraku zahrají v tričku

Koncert v pátek 2. června na Horním náměstí konající se v rámci Svátků města Olomouce, nabídne slavné operní árie, zároveň však také jasný nesouhlas se současným vedením a fungováním MFO.

„Před začátkem koncertu přečteme krátké prohlášení a ti, co se ke stávce připojí nebudou hrát ve fraku, ale v tričku s nápisem My jsme Moravská filharmonie Olomouc. Je to první koncert, a když to bude nutné, budeme pokračovat i dál,“ řekl předseda stávkového výboru Vojtěch Pospíšil.

Aktuálně se do stávky zapojilo čtyřiačtyřicet lidí.

„Počty se mění každý den. Stávka je postavená na svědomí lidí a na odvaze. Na začátku jsme si řekli, že do toho půjdeme v jakémkoli počtu,“ pokračoval Pospíšil.

Čas a energii věnuje tomu, jak se obohatit

Odboráři kritizují vedení MFO už od loňského roku a také na jejich impuls poslalo vedení města do hudební instituce kontrolory. Ti přišli na řadu pochybení.

„Kritizujeme všechny roviny fungování organizace. Myslíme si, že je prostor pro radikální změnu ve všech oblastech, hospodářské, ekonomické, účetní, provozní, umělecké, pracovněprávní,“ uvedl odborář.

„Ředitel má svoji agenturu a některé obchody, které by měla dělat filharmonie, přetahuje pro sebe. Strašně moc energie a času věnuje tomu, aby vymyslel, jak se obohatit. A to, že organizace funguje dál, zajišťuje tím, že zaměstnance drží léta ve strachu. Proto teď vyvíjíme zuřivý odpor, je to boj o holé přežití každého jednotlivce v kolektivu i filharmonie jako umělecké instituce, jako celku,“ poznamenal.

Neřídí instituci jako řádný hospodář

Stávku pak odboráři zvolili, jako odezvu na rozhodnutí vedení města v otázce potrestání za nalezená pochybení Vladislava Kvapila.

„Závěr je však v ostrém rozporu se zjištěními uvedenými v rozsáhlém kontrolním protokolu, který v drtivé většině potvrzuje předložené teze o tom, že ředitel filharmonie neřídí instituci s péčí řádného hospodáře. Způsob, jakým se zástupci zřizovatele vyrovnali s problematikou v rovině účetní a ekonomické, považujeme za skandální, stejně jako skutečnost, že fakta týkající se dalších rovin fungování instituce byla přejita mlčením,“ stojí v prohlášení, které odboráři rozeslali do médií.

Ředitel: Nejsem to já, kdo poškozuje filharmonii

Ředitel Vladislav Kvapil je ve funkci šéfa Moravské filharmonie čtyřiadvacet let a odstoupit nehodlá. S odboráři nesouhlasí.

„Vytýkají mi úplně všechno, nejde jen o kontrolu. Našly se nějaké nedostatky, dostal jsem nařízeno je odstranit, dostal jsem i vytýkací dopis a výrazně mi snížili celoroční odměny. Chyby, které jsem udělal a může je udělat každý, nejsou nějak zásadní a byl jsem potrestaný,“ reagoval Vladislav Kvapil.

Se stávkou nesouhlasí. „Rozhodli se špatně. Jsem přesvědčený o tom, že ani ne tak pro mě, ale pro Moravskou filharmonii Olomouc. Celou dobu, co dělám ředitele, jsem se snažil udržet dobré jméno filharmonie a v tuto chvíli to nejsem já, kdo jej poškozuje,“ doplnil.

Opozice: Proč to nechali dojít tak daleko?

Opoziční hnutí ProOlomouc kritizuje, že zřizovatel, město Olomouc, nechal situaci dojít tak daleko, že si managment filharmonie sám podnikal pod městskou střechou.

Zároveň navrhli, aby manažeři městských společností pravidelně obhajovali pozice v konkurzech.

„V případě uměleckého souboru by měla být cílem radnice co nejvyšší umělecká kvalita a reputace souboru,” uvedl Pavel Grasse, zastupitel hnutí ProOlomouc.

Urbášek: Jediným cílem je svrhnout ředitele

Ve čtvrtek odpoledne by se měla na půdě filharmonie uskutečnit schůzka, kde se potkají zaměstnanci, vedení města i MFO.

„Věřím, že schůzka by měla zejména přispět k tomu, aby všichni aktéři sporu hledali nějaký konsenzus, který povede k tomu, že nebude poškozováno dobré jméno filharmonie a současně se najde i nějaká cesta, jak z toho ven,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

Říká, že rozhodnutí o stávce jej nepřekvapilo.

„Byl jsem od počátku kauzy konfrontován tím, že jediným cílem odborové organizace v Moravské filharmonii je svrhnout pana ředitele,“ pokračoval Urbášek a doplnil, že odvolat ředitele se vedení města nechystá.

Zaonačí se to a pojedeme dál? Nepřípustné

„Při kontrole se přišlo na jisté nedostatky a my jsme přikročili k tomu, aby byly odstraněny. Koncem května do filharmonie opětovně pošleme auditní orgán, aby nedostatky zkontroloval. To, co mimo tyto nedostatky tvrdí odborová organizace, podle mého názoru nejsou věci, které by měly primárně vést k odvolání ředitele MFO,“ uzavřel náměstek.

To, že by stávající ředitel ve funkci zůstal i nadále je ale pro stávkující nepřípustné.

„Očekáváme, že se nás budou na schůzce snažit nějakým způsobem zlomit, že se nás budou snažit přesvědčit, že to jde udělat nějak jinak. Myšlenka, že se to nějak zaonačí a že pojedeme dál, je pro nás ale nepřípustná. Ukazuje se, že radnice bude ředitele ve funkci držet ať budeme hrát skvěle nebo špatně,“ doplnil Vojtěch Pospíšil.