U restaurace Bristol se sportovci účastnili už 28. ročníku soutěže zimních plavců. Voda měla pět stupňů, vzduch byl ještě o dva stupně teplejší.

 „Voda byla dobrá, teplejší než minule, jen ji na začátku bylo hodně málo. Hrabali jsme po dně, odřená ale nejsem," zhodnotila jedna z účastnic Dana Zbořilová.

Do krajského města přijela z Prostějova, kde plave závodně za tamní oddíl TJ Haná. V roce 2001 se pak zapsala do historie českého dálkového plavání. Dana Zbořilová pokořila jako druhá Češka kanál La Manche.

„Když člověk vyleze z vody, zima přijde až po chvíli a tělo se bude trochu třepat. Osuším se, vezmu si suché oblečení a rozběhám se. Člověk se musí trochu zahřát," konstatovala těsně po tom, co vylezla z Moravy.

Otužilci si při tradiční závodě mohli volit hned z několika kategorií, plavalo se 100, 250, 500 a 750 metrů.

„Možností býval i kilometr, ale teď je velmi málo vody. Pod mostem by si plavci odřeli kolena," poznamenala ředitelka závodu Zdenka Páčová.

Nejvíce závodníků, okolo šedesátky, pak vyrazilo na nejdelší možný úsek.

„Na závody se sjíždí lidé z celé republiky. Nejmladší účastnice, která uplavala sto metrů, bylo osm let a přijela z Prostějova. Nejstaršímu plavci, který přijel z Hradce Králové, je zase 79 let," upřesnila žena.

Ten, kdo se chce stát otužilcem musí pečlivě trénovat a také být zdravý.

„Člověk si musí prodloužit léto, protáhnout koupání do podzimu, zimy a pak si organismus zvykne. První sezónu si zaplave třebas sto metrů a má toho plné zuby. Je to opravdu náročné. Znám otužilce, kteří postupovali několik let než se propracovali dál. Ale znám zase i ty, kteří do toho vlétli a mohli hned plavat. Je to individuální," dodala ředitelka závodu.