Profesionální hasiči z Přerova a Kojetína a dobrovolná jednotka z Tovačova na místě havárie zasahovali dvě a půl hodiny. Látku se snažili zachytit s pomocí norných stěn.

„Do vodního toku unikla neznámá látka. Hasiči proto na místě vybudovali provizorní norné stěny k zachycení škodlivin a odebrali vzorky pro bližší určení látky," uvedla krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Na místo havárie dorazili také rybáři a pracovníci odboru životního prostředí přerovského magistrátu. Podle předběžných výsledků šetření došlo ke znečištění vodního toku mezi obcemi Věrovany a Dub nad Moravou. Černá skvrna se táhla asi čtyři kilometry až do Tovačova.

Rybáři odhadují, že uhynulo na pět metráků ryb, převážně kapři, candáti, amuři, ale také štiky nebo jelci. Aby pomohli zachránit život v toku, napouštěli do Mlýnského náhonu vodu ze sousedního Hradeckého rybníku.

„Čistá tekutina nadlehčila průtok v náhonu, voda se naředila a velké množství ryb jsme díky tomu zachránili," popsal duchapřítomný zásah Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov.

Někdo se chtěl zbavit chemikálie?

Uplynulých čtrnáct dní byl Mlýnský potok vypuštěný.

Podle Jiřího Zahradníčka mohl někdo využít napouštění náhonu k tomu, aby se zbavil neznámé látky.

Zřejmě doufal, že ji voda „spláchne" a nikdo nic nepozná.

Pachatel se ale přepočítal – průtok nebyl dostatečně silný.

„Dnes v noci se začalo s napouštěním náhonu. Zpočátku tekla čirá voda, posléze si ale rybářská stráž všimla toho, že proudící tok najednou zčernal," vylíčil průběh události také starosta Tovačova Leon Bouchal. Látka, jak podle vzhledu usuzoval, nebyla ropného původu, jinak by plavala po hladině.

Na místo, kde došlo k úhynu, dorazili i zástupci odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

„Provedli jsme varování správců vodních nádrží a hasiči odebrali vzorky vody. Zatím nevíme, co přesně úhyn způsobilo. Pokud se nepodaří nalézt zdroj znečištění, bude nutné počkat až na laboratorní rozbor, který ukáže více – jestli se jednalo o průmyslové nebo organické znečištění," konstatoval šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Léta se to tady nečistí

Silného zápachu a tmavého zbarvení vody si všimli i místní obyvatelé.

„Léta se to tady nečistí, a tak voda stojí v tůních. Nějaké nečistoty vypláchne Mlýnský náhon každý rok, ale to, co se stalo teď, je katastrofa. Podle zápachu to vypadá, že unikla močovina, nikdo to ale nepotvrdí. Některé ryby přežijí, ale spousta jich je odsouzena k zániku," řekl jeden z obyvatel Tovačova, který se přišel podívat na spoušť, již neznámá látka způsobila.

Případem se už zabývá policie.

„Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí zjišťujeme příčinu úhynu ryb. Více bude ale zřejmé až po laboratorním vyhodnocení vzorků odebrané vody. Škoda bude vyčíslena dodatečně," uzavřela krajská mluvčí policie Irena Urbánková.