Proti její plánované podobě se však ohradil Národní památkový ústav. Jeho pracovníkům se nelíbí navrhované propojení historického domu s novostavbou nebo třeba zastavěný zadní trakt proluky.

Investor se podle vlastního vyjádření snaží památkářům vyjít vstříc, proto původní projekt upravil.

„Návrh domu na místě proluky nyní vzniká. K původní historické stavbě se nezachovala žádná dokumentace, ze které bychom mohli vycházet. Jako projekční tým jsme se proto rozhodli k návrhu přistoupit tak, aby každý kolemjdoucí poznal, že nový dům není historickým objektem. Nemáme totiž snahu vytvořit repliku něčeho, co na tomto místě nikdy nestálo. Na druhou stranu však chceme objekt začlenit do historického prostředí,“ uvedla Alice Michálková z olomouckého Studia Prak, které dům navrhlo.

Budova vyroste v památkové rezervaci a zasáhne z části také přilehlý historický dům.

„Novostavba v historickém centru města není překážkou. Umožňuje to metodika Národního památkového ústavu, kterou se v Olomouci řídíme, a tento princip úspěšně využívají i v jiných městech. Příkladem může být pařížské moderní centrum Pompidou či skleněná pyramida uprostřed Louvru,“ uvedla Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče olomoucké radnice.

Naopak olomoucký Národní památkový ústav proti navrhované podobě zástavby a proti povolení magistrátu se odvolal ke krajskému úřadu.

"Z našeho hlediska nebyl projekt v pořádku. Vyčítali jsme mu nevhodné řešení fasády, propojení s historickou budovou formou probouraných stěn, ale i zastavěného zadního traktu,“ uvedl Jan Kubeš z NPÚ.

Líbí se vám navrhovaná novostavba?
HLASUJTE v naší ANKETĚ

Investor po výtkách změnil podobu domu

Po protestu památkářů se investor rozhodl (ještě před uzavřením odvolání) rozpracovat jiné řešení proluky.

„Protože nás poněkud tlačí čas, nachystali jsme už kompromisní řešení a nejproblematičtější body jsme přepracovali. Ve stávající historické budově u proluky jsme ponechali celý dvorní trakt tak, jak dnes existuje. Jedině staticky nevyhovující, historicky nevýznamnou stavbu ve dvorku proluky chceme nahradit novou,“ řekl Zdeněk Vránek, spolumajitel hotelu Arigone.

„Otvory, které propojí novostavbu s historickou budovou, jsme minimalizovali na průchod od výtahu do staršího domu,“ uvedl spolumajitel hotelu Vránek.

„I toto kompromisní řešení je však rovnocennou alternativou,“ doplnil.

Srovnání původní a nové varianty.
Srovnání původní a upravené varianty

Sporná byla také střecha. Majitel v tomto případě nakonec přistoupil k sedlovému řešení, jaké je na okolních domech.

„Původní výrazně geometrizující fasádu jsme na základě konzultace s památkáři přepracovali na tříosou, která zachovává historický rytmus oken, byť v moderním technickém provedení,“ doplnila Michálková.

Dům tak bude mít ve druhém i třetím podlaží řadu tří oken, namísto původně navrženého jediného výrazného okna pro každé z pater.

Památkáři: Novostavba je tam nepřijatelná

Pracovníci Národního památkového ústavu projektové změny přivítali, ale považují je spíše za kosmetické.

„Otázka střechy i řešení fasády jsou jenom povrchovou úpravou. Pro nás je principiálně nepřijatelné propojení historické budovy s novostavbou. Vzniknou tak velké škody na dobovém zdivu, ale – což je ještě důležitější – vytvoří se tak precedens, který budou chtít v budoucnu prosazovat všichni,“ pokračoval památkář Kubeš.

Kromě zmíněných výtek je proti projektu také kvůli naddimenzovanému suterénu či zastavěnému dvorku v proluce. Proto je odhodlaný odvolat se ke krajskému úřadu také v případě navržené alternativy.

DISKUTUJTE, HLASUJTE
Co na návrh novostavby hotelu v Mahlerově ulici říkáte vy?
Svůj hlas můžete vyjádřit v ANKETĚ, svůj názor připojit v diskusi pod článkem