Zdaleka neodpovídal výsledku podle preferenčních hlasů.

Ti, kterým voliči dali suverénně nejvíce hlasů, měli skončit v opozici, a to jen kvůli tomu, že usilovali o co nejobjektivnější voličské vyjádření toho, kdo má jakou podporu v obci.

Čerstvě nabyté mandáty složili tři ze sedmi zastupitelů.

Kdo by však čekal naštvanost lužických voličů a vyhrožování, že podruhé už nikam nejdou, spletl by se. Rozhodnutí části samosprávy se na ustavující schůzi tleskalo.

„Bylo plno, což je podle starousedlíků nevídané. Když tři zastupitelé složili mandát, aby počet klesl pod pět a byly nové volby, většina přítomných obyvatel zareagovala potleskem. Nikdo nechce, aby výsledek nebyl spravedlivý,“ popisoval Petr Svoboda.

Netajil, že jeho hlas dostal současný starosta Jaroslav Žaluda, kterého podpořilo ještě 120 dalších voličů.

Místostarosta Karel Orság získal 96 hlasů. I když vítězka voleb Jana Tesařová získala 58 hlasů, oba měli putovat do opozice.

Nezávislým kandidátům se postavila vlastním sdružením, proti kterému jednotlivci neměli šanci. V sedmičlenném zastupitelstvu obdrželo čtyři mandáty.

„Hned druhý den po volbách mě na ulici zastavovali lidé, že s výsledkem nesouhlasí. Kroutili hlavou, že volili někoho, ale o obci má rozhodovat někdo, kdo nemá ani polovinu hlasů,“ uvedla Tereza Superata, která měla samostatnou kandidátku jako nezávislá, ale mandát nezískala.

„Výsledky jsou podle pravidel, to ano, ale vnímáme nespravedlnost. Voliči se mě ptali se, zda se s tím dá něco dělat,“ popisovala.

Lidé ve volbách řekli, že změnu nechtějí

V Lužicích v minulých volbách v roce 2014 postavili nezávislí třináct kandidátek. Princip chtěli dodržet i letos, protože podle vedení obce jde o nejobjektivnější způsob vyjádření, kdo má jakou podporu ve vsi.

„Nedělat politiku, ale jít každý za sebe, to je vhodný model pro malé obce. Shodli jsme se na tom všichni. Až na jednoho,“ připomněl starosta Jaroslav Žaluda.

Podle svých slov byl připraven jít do opozice. Je neuvolněným starostou. Živí se jako akademik na kroměřížské justiční akademii a na funkci nelpí.

Rád by však pokračoval. Reakce samotných občanů a ostatních kandidátů jej proto vedla k tomu, že společně se dvěma zastupiteli mandát složil.

"Lidé ve volbách řekli, že změnu nechtějí. Dostal jsem nejvíce hlasů, místostarosta druhý nejvyšší počet hlasů. Když lidé zjistili, že my tři s největším počtem hlasů máme skoro stejně jako sdružení, ale máme méně mandátů, byli zaskočeni,“ dodal.

Raději strany než nezávislí kandidáti

Zastupitelka a lídr hnutí Lužice – místo pro život Jana Tesařová odmítla, že by postavení sdružení kandidátů bylo nějakým kalkulem.

„Už na jaře, když jsme si v zastupitelstvu říkali, že budeme chtít pokračovat v dalším volebním období, jsem oznámila, že do voleb jdu, ale s vlastním sdružením. Měli dostatek času postupovat stejně,“ reagovala.

Je přesvědčena, že sdružení či hnutí by v obcích měla kandidovat spíše než jednotliví nezávislí kandidáti.

„Nemají za sebe náhradu, pokud mandát zanikne. Navíc jsem chtěla nabídnout kvalitní kandidátku s lidmi, kteří mají různé odbornosti a zájmy, což se při práci v zastupitelstvu hodí. Že se volby musejí opakovat mi přijde nefér vůči voličům, ale věřím, že účast bude ještě vyšší,“ uvedla Tesařová.

Kandidátka lužických žen

Větší účast v nových volbách, které by se měly konat v březnu, i ostatní. Ti kolem starosty se již domlouvají, že postaví společnou kandidátku, aby nebojoval David s Goliášem.

„I když s tím v principu nesouhlasím, postavíme sdružení,“ uvedl starosta Žaluda.

To dává dohromady i Tereza Superata. „Bude to kandidátka lužických žen,“ prozradila.

Podle tajemnice šternberského městského úřadu Naděždy Studecké je to tak lepší.

„V obcích nedoporučuji model jednotlivých nezávislých kandidátů, protože to nese dvě úskalí: nemají za sebe náhradníky a klesne-li počet pod pět, jsou nové volby. Druhým úskalím je právě to, že proti jednotlivým kandidátům postaví někdo sdružení či hnutí, a to pak s nižším počtem hlasů získá větší počet mandátů. I toto jsme už zaznamenali a „vítězové“ skončili v opozici. Nové volby se však konat nemusely,“ dodala.

Model, kdy absolutní počet hlasů rozhodne nejen o tom, kdo bude zastupitelem, ale také o budoucím starostovi, upřednostňují nejen Lužičtí, ale letos se tak hlasovalo i v Lipině, Mladějovicích a v dalších obcích.

„Ten, kdo získá nejvíce hlasů, bude starostou a druhý místostarostou. Přijde nám to přirozené a spravedlivější, respektovat takto vůli voličů. Naše přímá volba se osvědčila a není důvod to měnit,“ uvedl již dříve starosta Mladějovic Josef Pelikán.