Jediné astronomické zařízení v Olomouci nese jméno po učiteli lošovské základní školy Josefu Sienelovi. V padesátých letech se zasloužil o vznik astronomického kroužku a pak také výstavbu hvězdárny. Současný provozovatel, spolek Hvězdárna Olomouc, připravil k jubileu speciální program. S fungováním malé hvězdárny a jejím vybavením seznámí zájemce v sobotu od 14 hodin.

„Máme několik astronomických dalekohledů. Hlavní bude mířit na slunce a menší jsou určené na pozorování hvězd,“ zmínil Josef Masničák, předseda spolku, který v bývalé místní škole připravil také výstavu s názvem Historie astronomie v Lošově. „Na historických fotografiích je zachycena stavba hvězdárny a momenty ze života zakladatele Josefa Sienela. Zařadili jsme i snímky ze současnosti, ukázky astronomických dalekohledů a hvězdné mapy,“ doplnil Josef Masničák. Pokud bude přát počasí, návštěvníci si užijí večerní pozorování hvězd.

Zdroj: Youtube

Josef Sienel viděl hvězdárnu poprvé dokončenou a funkční až v roce 2007, kdy slavila padesát let od otevření. „Zjistili jsme, že ještě žije, tak jsme ho na výročí pozvali. Téměř v devadesáti letech poprvé vstoupil do hvězdárny. On totiž Lošov opustil už v roce 1955,“ sdělil Josef Masničák.

Dopravní nehoda v Drahanovicích na Olomoucku
Kruháč v Drahanovicích je na papíře, stavba v nedohlednu

Po roce 1980 byla hvězdárna, kde v současnosti působí zakladatelova vnučka Barbara Benešová-Sienelová, známá téměř po celém světě.

„V té době tam působil nadšený amatérský astronom Jiří Konečný. O lošovské hvězdárně se vědělo v Rusku, Japonsku i v USA, protože se zde provozovalo pozorování Slunce v radioastronomickém oboru. Probíhalo ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd a výsledky měření se objevily v mezinárodních vědeckých publikacích,“ připomněl člen spolku Hvězdárna Olomouc Bohdan Špirit.

Spolek Hvězdárna Olomouc vznikl v roce 2000, když byla zrušena hvězdárna v Olomouci-Slavoníně. Jeho cílem bylo iniciovat výstavbu nové hvězdárny v Olomouci. „Po nějaké době se zjistilo, že se bohužel nenajdou finance. Od univerzity jsme ale převzali lošovskou hvězdárnu a staráme se zde o popularizaci astronomie,“ doplnil Josef Masničák.

Noční oblohu a planety či Měsíc lze ve Hvězdárně Josefa Sienela pozorovat vždy v pátek po setmění, pokud je obloha jasná. „Dobré je přijít nadvakrát. Poprvé když je Měsíc kolem první čtvrti a pozorují se viditelné planety a Měsíc, a podruhé za bezměsíčné noci, kdy jsou viditelné některé hvězdokupy, mlhoviny a galaxie, které se za svitu Měsíce zcela ztrácí,“ vysvětlil Josef Masničák.

Slavonínská hvězdárna musela ustoupit obchvatu

Na slavonínskou hvězdárnu vzpomínají mnozí Olomoučané dodnes. Musela ustoupil obchvatu. Bez náhrady byla k 31. březnu 2000 uzavřena a předána Ředitelství silnic a dálnic České republiky k demolici. K zemi šla v dubnu téhož roku.

„Mrzí mě, že se nikdo nesnaží znovu hvězdárnu vybudovat. Tehdy říkali, že se postaví nová. Moc rádi jsme tam jezdili v létě s dětmi na noční pozorování hvězdné oblohy. Provizorium v Lošově má velmi omezenou kapacitu a vejde se tam jen pár lidí,“ uvedla Monika Pospíšilová, která jezdila do Slavonína se synem.

Hvězdárnu ve Slavoníně měla od roku 1991 na bedrech Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého a její katedra teoretické fyziky. Od roku 1993 spolupracovala jako základní klimatologická stanice s ČHMÚ.

„Budoucnost hvězdárny začala být nejistá od roku 1993, kdy byly představeny trasy obchvatu a jedna z nich vedla její pozemek. Počítalo se s výstavbou hvězdárny nové. Nedodržení slibů a hlavně naprostý nezájem všech zodpovědných subjektů zapříčinil, že hvězdárna byla bez náhrady k 31. březnu 2000 uzavřena a zdemolována,“ připomněl na svých stránkách Spolek Hvězdárna Olomouc.

Další hvězdárny v Olomouckém kraji

Prostějov 
Kolářovy sady
Večerní a noční pozorování hvězdné oblohy dalekohledy jsou každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 22.30 do 23.30 hodin. Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.
Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
Přednáška: Základy satelitní navigace aneb jak měřit s GPSkou přesně, 20. 7. v 18.0 hodin

Přerov
Želatovská ulice
Nejbližší přednáška: Částečné zatmění Měsíce (24,6%), 7.8. ve 20.00

Jeseník
Průchodní 154
Pro veřejnost prohlídka hvězdárny a pozorování noční oblohy. Minimální počet účastníků 5 osob, maximální počet 15. Zájemci o pozorování mohou dohodnout vhodný termín na telefonním čísle 739 438 211 (v době od 17 do 19 hodin). Vstupné dobrovolné.

Autorka: Barbora Burešová, Daniela Tauberová

Ilustrační foto
Skolit více divočáků? V kukuřici ztěžka i za umělého osvětlení