Velká přeměna za necelých čtyřicet milionů korun potrvá až do dubna příštího roku.

Na opravu historického centra čekali litovelští dlouho, teď však musí počítat hlavně s omezeným parkováním a objízdnými trasami.

Místní přijdou i o jednu z tradičních kulturních akcí, zářijové Litovelské slavnosti.

„Máme z toho trochu obavy. Rekonstrukce nás omezí, ale doufám, že ne moc. Hlavně půjde o parkování, míst bude méně," reagoval provozovatel restaurace Záložna Pavel Crha.

Jeho podniku se změny dotknou především až na podzim, kdy se začne opravovat druhá část náměstí. V létě si zákazníci oběd nebo večeři vychutnají ještě na zahrádce.

„Oprava ale má smysl a náměstí se určitě vylepší," doplnil podnikatel.

Pro obnovu centra města je i Gabriela Nováková, spolumajitelka domu v Masarykově ulici.

„Rekonstrukce náměstí je potřeba. Vzhledem k tomu, jak je staré, tak si opravy zaslouží," konstatovala žena.

Změny v parkování

Na změny se teď musí připravit hlavně řidiči. Parkovat v centru už nebude možné tak, jako dřív. Míst ubude a na celodenní stání mohou motoristé zapomenout.

„Nově to třeba bude jen na půl hodinky, ale nemůže se tam stát celý den," řekl starosta Zdeněk Potužák.

Parkování se však změní i potom, co se přeměna dokončí. Míst bude celkově méně a i systém parkování bude jiný. Teď jsou auta uprostřed náměstí, nově by měla stát víc po jeho obvodu.

Nové světla i lavičky

„Teď je parkovacích míst okolo sedmdesáti, nově bych jich mělo být něco přes padesát. Zeleň bude úplně nová, vymění se osvětlení, lavičky i odpadkové koše. Stejně tak přívody elektřiny a opraví se chodníky, které jsou v dezolátním stavu," popsal změny místostarosta města Petr Šrůtek.

Přípravné práce začaly už tento týden, kdy se nejprve zpevňovaly klenby Nečízu, jednoho ze šesti ramen řeky Moravy, jenž teče pod celým náměstím. Pak přijde na řadu dlažba, která se v celém prostoru bude nově pokládat.

Hra s kostkami

„Všechny kostky se vyberou a zpátky se vrátí ty, které jsou dobré. Zbytek se bude dělat nový. Kostky, které už nelze použít, půjdou na skládku a ty, co jsou ještě celkem zachovalé město uloží a v budoucnu případně použije," sdělil starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Poznamenal, že největší změnou projdou chodníky, u kterých se obnoví šachovnicová mozaika.

„Její zbytky jsou ještě vidět před Záložnou," podotkl.

Celý projekt je rozdělený na dvě etapy. První část, kdy se začnou rozebírat kostky odstartuje příští týden v části před městským úřadem. Tady práce potrvají do konce září.

V druhé části, u Městského klubu a Záložny, se bude dělat od října do dubna příštího roku.

„Je rozdělena na dvě etapy, aby centrum bylo vždy nějak průjezdné pro zásobování, případně i pro návštěvníky," řekl Petr Šrůtek.

Benátky budou, Slavnosti ne

Práce však zasáhnou i do kulturního kalendáře města. Tradiční červnové Hanácké Benátky se ve městě ještě uskuteční, Litovelské slavnosti si však návštěvníci a místní užijí až v novém. Tedy příští rok.

„Benátky se budou odehrávat v části u Městského klubu. Litovelské slavnosti nebudou," potvrdil starosta Zdeněk Potužák.

Vše by mělo být hotovo k poslednímu dubnu příštího roku, celkové náklady se šplhají ke čtyřiceti milionům korun. Město získalo dotaci okolo pětadvaceti milionů.

Rekonstrukce nám. Přemysla Otakara v Litovlikvěten 2014 až duben 2015
I. etapa – květen až září / uzavřena bude část u Městského úřadu – objízdná trasa povede přes Šafaříkovu a ven z náměstí po ulici 1.máje/
II. etapa – říjen až duben 2015 / uzavřena bude část před Záložnou a u Městského klubu – objízdná trasa povede přes Masarykovu ulici a ven z náměstí po ulici Boskovicová/
Náklady 36 milionu – z toho dotace max. 25 milionů