„Přihlásily se skupiny z osmnácti měst, českých i slovenských. Dětí bude celkem pět set třicet, skupin vystoupí šestačtyřicet v pěti kategoriích baton, což je vystoupení s hůlkou a dvou kategoriích pom pon, tedy s třásněmi,“ informovala ředitelka soutěže Hana Popelková.

Na pódiu záloženského sálu se představí mažoretky, kterým jsou tři roky, ale i šestadvacet let.

Mimochodem už od patnáctého věku jsou dívky řazeny do kategorie senior.

„Jako litovelské mažoretky existujeme už od roku 2004, chtěli jsme udělat něco pro naše holky, máme okolo sedmdesátky dětí. Jezdíme na soutěže po celé České republice a tam také vznikl nápad, že bychom udělali takovou soutěže i u nás, v Litovli,“ pokračovala Popelková.

Zájem o první ročník litovelského klání byl velký. Některé skupiny museli pořadatelé dokonce odmítat.

„Je to hlavně pro začínající skupiny a pro skupiny, které ještě nejsou na vrcholové úrovni. Začalo tancovat hodně nových mažoretek a chtěly by se někde ukázat, zabojovat o poháry. Měli jsme i dva chlapce, ale loni přestali chodit. Jeden se přestěhoval a u druhého to maminka nezvládala časově,“ vysvětlila ředitelka soutěže.

Zájem o mažoretkový sport prý celkově roste.

„Začínali jsme s dvaceti dětmi a každý rok nám deset nových dětí přibývá. Mažoretky totiž už nejsou jen o striktním pochodu, ale tančí se na moderní hudbu, přidávají se taneční prvky. Je to celkově pro děti přitažlivější než jak tomu bývalo dřív,“ doplnila Hana Popelková.

Soutěž O litovelský pohárek se koná v sobotu 12. března v litovelské Záložně.

Akce začíná v 9 hodin, kdy vystoupí nejmenší, předškoláci. Potrvá celý den a bude končit okolo 16 hodiny. Celá akce se koná pod záštitou Městského klubu v Litovli.