Bicykly ze svého rozpočtu nakoupil Mikroregion Litovelsko, půjčovnu i servis zajišťuje firma Rakola, Radka Kohoutka.

„Dopředu jsme si zjistili, jestli je o službu zájem. K panu Kohoutkovi občas turisté sami zabloudili, jestli nemá kolo na půjčení. Zájem není každý den, ale službu jsme chtěli nabídnout," uvedla manažerka Mikroregionu Litovelsko Eva Vaňková.

„Minulý týden tady turisté byli a na možnost zapůjčení se ptali. Třeba loni přišli i zahraniční turisté, kteří sem přijeli na návštěvu. Uvidíme, jak to půjde," konstatoval Radek Kohoutek.

Kola jsou k zapůjčení v letní sezóně a to od 9 do 17 hodin. Za hodinu půjčení cyklista zaplatí 80 korun, za dvě hodiny sto šedesát korun, za dvanáct hodin dvě stovky a za celý den si připlatí ještě sto korun navíc. Vratná kauce je pak dva tisíce korun.

„Při stanovení ceny jsme se řídili ostatními půjčovnami, kauce je dost vysoká, nicméně nějakou záruku na vrácení kola musíme mít. Uvidíme jestli to bude vyhovovat. Kola jsou označená logem Mikroregionu. Jedno je pánské, pak je jedno pohodlné městské kolo s nízkým nástupem. Dvě kola jsou pro dospělé i děti," doplnila Vaňková.

Pro půjčení kola musí zájemce předložit dva své osobní průkazy, jako je občanský nebo třeba řidičský průkaz, je třeba podepsat nájemní smlouvu, složit v hotovosti zálohu a zaplatit výpůjčné. Vrácené kolo musí být čisté, poškození kol je strháváno z vratné zálohy.

V Litovli si turisté mohou nově půjčit kolo a projet si město a jeho okolí.

V Olomouci je o půjčovny kol zájem

V Olomouci půjčovna kol funguje už delší dobu, nově ve spolupráci s dopravním Centrem Semafor, které je vedle zimního stadionu. V letní sezóně si lze kolo půjčit od pondělí do neděle od 9 do 19 hodin.

Přičemž zapůjčení kola je stanoveno od 9 do 18 hodin, navrátit bicykl zpět, je možné do 19 hodin.

„Kola si mohou lidé půjčit u nás v Informačním centru nebo v Dopravním Centru Semafor. Když si ho půjčí v Informačním centru, tak jej mohou vrátit i v Centru Semafor a naopak," uvedla Petra Fedele z olomouckého Informačního centra.

Podle ní zájem o službu je.

„Kola si půjčují rodiny s dětmi i zahraniční turisté," poznamenala.

Za dětské kolo cyklisté zaplatí dvacet pět korun na hodinu nebo sto korun za den, dospělí padesát korun na hodinu nebo dvě stě korun za den.

Vratná kauce se pohybuje dle typu a počtu zapůjčených kol v rozmezí pět set až dva tisíce korun. Reflexní vesta, přilba i dětská sedačka je k zapůjčení zdarma.

Bezplatná je i mapa Olomouce a okolí na kole.