„Myslím si, že se rekonstrukce totálně nepovedla. Lavičky jsou uprostřed, kde jezdí auta a ubylo parkovacích míst. Jako ženě mi vadí, že kvůli nerovné dlažbě se ničí podpatky u bot," reagovala Helena Kotíková.

Doplnila, že jí chybí i zeleň. „Nelíbí se mi to. Myslím si, že udělali chybu, když to celé předělali. Jsou to vyhozené peníze," sdělila žena.

Co je nové:Náměstí Přemysla Otakara je kompletně předlážděné, většinou se opět využila původní dlažba. 
Na chodnících se obnovila původní mozaika.
Nové jsou lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, zeleň i osvětlení, které má být napodobeninou Edisonovy lampy.

Doprava:V centru Litovle se parkování změnilo a míst ubylo. Přesto však řidiči mohou využít okolo šedesáti pěti vyznačených ploch.
„Na obou půlkách náměstí máme vyznačené pěší zóny a parkuje se po jejich obvodu. Míst na parkování ubylo, ale ne rapidně, asi jen o deset," řekl starosta města Zdeněk Potužák.

Bez kličkování mezi auty

Hlavně na menší počet parkovacích míst upozornil i jednasedmde­sátiletý Miroslav ze Savína, místní části Litovle.

„Lepší by to mělo být, ale zdá se mi, že to mohlo zůstat v původní podobě. Stačilo opravit jen chodníky," zhodnotil senior.

Naopak Alena Páleníková, další z oslovených místních, méně zaparkovaných aut v centru města vítá.

„Myslím si, že by to mělo být úplně bez aut. Jinak to teď asi bude lepší. Až se stromy zazelenají a bude víc zeleně, bude to zase vypadat jinak," řekla žena.

Střed náměstí bez aut vítají i některé maminky s malými dětmi.

„Člověk nemusí s kočárkem kličkovat mezi auty a kdyby na volné ploše bylo ještě něco zeleného, bylo by to příjemnější. Je tady dost odpadkových košů a líbí se nám nové lampy," shodly se dvě mladé ženy.

Opravené náměstí Přemysla Otakara v Litovli

Opravené náměstí Přemysla Otakara v Litovli. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Napodobeniny Edisonovy lampy

S rekonstrukcí náměstí Přemysla Otakara se v Litovli začalo před deseti měsíci.

„Kompletně se předláždily chodníky i celé náměstí. U chodníků se obnovila původní mozaiková dlažba. Máme nový mobiliář, zeleň, odpadkové koše, stojany na kola a hlavně nové osvětlení. To má být napodobeninou Edisonovy lampy," řekl starosta města Zdeněk Potužák.

Na náměstí chystají ještě zeleň a výzdobu, přibudou ještě mobilní nádoby s květinami.

„Myslím si, že naše centrum si opravu zasloužilo. Bude pěkné, můžeme se hrdě postavit po bok měst Olomouckého kraje, která už mají náměstí opravená," dodal starosta.

Celková revitalizace litovelského centra přišla na třicet pět milionů korun, město získalo dotaci dvacet tři milionů korun. 

Zajímavosti z litovelského náměstíHanácké BenátkyZvláštností je, že pod náměstím vede Nečíz, jedno ze šesti ramen řeky Moravy, proto se pro celkovou stabilizaci musela přes náměstí nejprve udělat betonová deska a na ní jsou pak další vrstvy a dlažba
Stavba se neobešla ani bez záchranného archeologického průzkumu, který přinesl hned dva zajímavé objevy. Odborníci zjistili, že vůbec nejstarší kamenný most na Moravě je v Litovli. Datovaný je do 15. století a vedl přes Nečíz.
Archeologové také odhalili zbytek středověkého pranýře, pravděpodobně z 15. století. Podle dochovaných písemností byl v roce 1817 z náměstí odstraněn. V té době už nesloužil k trestání zločinců, ale jako lavice zelinářek. Dnes místo hanby připomíná dlážděný kruh a pamětní deska v blízkosti radnice.