Odborná firma teď má na starost zemní práce, na jaře by se pak měly osazovat rostliny.

„Firma převzala stavbu a už tři neděle se tam pracuje, dělají se zemní práce. Ubouralo se brouzdaliště, snížil se korpus stávajícího plaveckého bazénu. Počítá se s tím, že pokud bude dobré počasí, do konce roku by se udělaly zemní práce, na jaře by se prostor osadil tak, abychom mohli v příštím roce zahájit novou sezónu," informoval litovelský místostarosta Petr Šrůtek.

Debatu nad tím, jak koupaliště ve městě renovovat, vedli litovelští dlouho. Rekreační vodní plochou se město začalo zabývat koncem roku 2009, původní záměr počítal s nerezovou vanou, za zhruba více než padesát milionů korun.

Město požádalo o dotaci, ale mezi tím zastupitelstvo loni v únoru odsouhlasilo změnu projektu na uměle vybudované bio koupaliště, které bude levnější. Rekonstrukce se tak kvůli změně celého projektu o rok protáhla.

Voda v biokoupališti se čistí pomocí kořenových systémů rostlin.

„Nepoužívá se žádná chemie, která by tomu neprospěla, je to na bázi přírodního koupání. Voda je nezávadná, je proti alergiím," vysvětlil už před časem tajemník Městského úřadu v Litovli Radovan Vašíček.

Podle místostarosty Šrůtka se samotné koupaliště skládá ze tří částí.

„Je to koupací část o rozloze asi patnáct set metrů čtverečních a dále dvě biologické části. Ty se osází rostlinami, které budou vodu čistit a dál se bude voda filtrovat přes nějaké štěrky a písky. Zásadní je to, že voda nebude chlorovaná, bude živá, čistá," doplnil místostarosta

Rozpočet na obnovu a vybudování nové ekologické vodní plochy je okolo dvaceti milionů korun. Město získalo dotaci od Evropské unie okolo deseti milionů.

Koupaliště v Litovli

Staré koupaliště v Litovli

SOUVISEJÍCÍ: Litovel bude mít přirodní bazén, v Nové Vsi by mohl být kemp