Podíl výskytu protilátek v populaci na Olomoucku, zejména na Litovelsku a Uničovsku, je však výrazně vyšší než v ostatních lokalitách zahrnutých do studie.

V Litovli a Uničově, kde bylo otestováno 2 409 obyvatel, je podle předběžných výsledků promořenost do 3,33 procenta.

Pokud někde v rámci České republiky očekávali výzkumníci vyšší procento pozitivních záchytů, byla to právě tato oblast Olomoucka, kterou hygienici kvůli vysokému nárůstu nakažených poslali do dvoutýdenní izolace. Počet pozitivních Covid-19 na 100 tisíc obyvatel činil v polovině dubna 786.

V kohortě Olomoucka, kromě Litovle, Uničova a Červenky, kde bylo vyšetřeno 6 686, se podle předběžných dat s nákazou setkalo do 1,29 procenta.

Ve srovnání v Praze, kde bylo vyšetřeno 5 021 lidí, je podíl výskytu protilátek do 0,4, v Brně s 5 094 testovanými 0,2 a v kohortě Litoměřice, kde bylo otestováno 3 106, do 0,6 procenta. 

O předběžných výsledcích Studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval, jejímž primárním cílem bylo zjistit výskyt protilátek proti koronaviru v české společnosti, ve středu informoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Podíl výskytu protilátek v České populaci je velmi nízký. Je v intervalu nula až 1,3, maximálně dosahuje hladiny čtyř procent, což je stále velmi nízko,“ uvedl Dušek.

Celkově bylo zachyceno 107 osob s pozitivním testem na protilátky. Otestováno bylo na všech odběrných místech v Česku 26 549 osob.

Starosta Litovle: Překvapený nejsem

Podle starosty Litovle Viktora Kohouta nejsou nižší jednotky procent v uzavřené oblasti Litovelska a Uničovska velkým překvapením.

„Odhady byly, že na 100 obyvatel by mohlo být kolem šesti pozitivních, což není. Věřím, že nízké procento povede k tomu, že se nás okolí přestane bát. Máme případ, že lidem zrušili dovolenou objednanou v jižních Čechách kvůli tomu, že jsou z Litovle. Vrátili jim peníze a vzkázali, že si nepřejí, aby přijeli. A nejedná se o jeden případ,“ reagoval starosta.

Na Litovelsku a Uničovsku bylo během osmi dnů celkem otestováno 3824 dobrovolníků. Více než 1400 lidí však přijela na odběrná místa určená především místním občanům odjinud a výzkumníci proto část dat přesunuli do olomoucké kohorty, aby lépe vyselektovali uzavřenou zónu.

Předběžné výsledky studie také potvrdily, že u většiny české populace probíhá onemocnění s velmi mírnými příznaky, až 70 procent. U 30 procent populace pak zcela bez příznaků popisovaných u tohoto nového onemocnění.

Jak Ladislav Dušek sdělil již po skončení testování v Olomouci, výsledky studie nepřinesou žádný zlom v debatě o budoucím rozvolňování restriktivních opatření v Česku. To se bude nadále odvíjet zejména podle aktuální epidemiologické situace.

„Studie zkoumá důsledky expozice v minulosti, tedy stav imunizace populace,“ sdělil.

Infekce prošla populací mírně

Nízké jednotky procent i v covidem nejzatíženějších lokalitách České republiky podle expertů ukazují, že opatření proti šíření nákazy byla přijata velmi rychle.

„Díky tomu infekce českou populací prošla velmi mírně. To vidíme na výsledcích i třeba právě v těch nejvíce zasažených oblastech, například Litovelsko, kde podíl osob s protilátkami nepřesáhl hodnotu kolem tří až pěti procent," hodnotil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Do celostátní studie nebylo podle Duška zařazeno přes 400 záznamů z odběrných míst kvůli jejich neúplnosti nebo nemožnosti je validovat.

Ověřování výsledků z provedených rychlotestů v odběrných stanech se budou v příštích dnech věnovat odborníci v Olomouci, kde zdravotníci odebírali dobrovolníkům vzorky žilní krve. Ty budou v laboratoři vyšetřeny přesnou kvantitativní metodou.