„Ze Slavkova by museli pěšky pět kilometrů do Kozlova a odtud autobusem na nákup do obchodu ve Velkém Újezdu. Ve Slavkově přitom žijí hlavně starší lidé, kteří nemají auta a vládním opatřením omezujícím pohyb přes hranici okresu přišli o dopravní spojení na Lipník,“ sdělil Deníku starosta Kozlova Roman Fojtík.

Hranice okresu Přerov leží necelé tři kilometry pod Slavkovem. Do Kozlova to mají pět kilometrů. Kdo nemá auto, musel by pěšky nebo na kole. Veřejná doprava mezi Kozlovem a Slavkovem nejezdí. Obyvatelé Slavkova, kterých je na 80, mají v Lipníku lékaře i obchody. Ten nejbližší, kde pořídí základní potraviny, se nachází o něco blíže v Loučce. I ta už ale leží za hranicí okresu Olomouc, kterou nyní lze přetnout jedině z vážných důvodů, zejména při cestě do práce či k doktorovi.

„Už jsem volal politikům. Musí se zajistit nějaká výjimka. Nelze spoléhat na to, že se Slavkovští nějak domluví, pokud je zastaví policejní hlídka. Budou v této situaci minimálně tři týdny,“ poukazoval starosta.

Kozlov je jednou z nejmladších obcí Olomoucka. Vznikl k 1. lednu 2016 vyčleněním z vojenského újezdu Libavá.

V minulosti Kozlov spadal pod někdejší okres Lipník nad Bečvou.