Provozovatel už má za sebou první seznamovací týdny.

„Trochu jsme uklidili a mapujeme situaci, co všechno musíme opravit a zařídit, aby to fungovalo na úrovni. Přední část máme v plánu otevřít v novém slavnostně někdy od jara do léta příštího roku," přiblížil předseda spolku a spolumajitel pivovaru Jaroslav Švarc, který stojí za olomouckým Jazz Tibet Clubem. „Letňák" dostali do nájmu na deset let.

Už přemýšlejí i nad tím, jak zbourat a nahradit stávající nevyhovující hospodu.

„Proto jsem také slíbil, že zainvestujeme minimálně od dvou do tří milionů korun. Nyní diskutujeme s příslušnými úřady, co vlastně můžeme a co ne. Všechno podléhá přísné kontrole. I stromy, které tam historicky nebyly a vyrostly za poslední roky," řekl k prostoru pod svatováclavskou katedrálou.

Zatím se mu podařilo získat příslib památkářů, že s umístěním pódia u venkovního posezení by nemusel být problém, pokud nebude mít základy. Nájemce už má několik variant, které předloží ke schválení.¨

Zprovoznit záchody? Nefunguje kanalizace

Dohled úřadů v historickém podhradí se dal čekat, horší je to se stavem zázemí.

„Nejhorší je ta spousta neznámých. Chtěli jsme například zprovoznit sociální zařízení v amfiteátru, ale kanalizace nefunguje. Není jednoduché se vyznat, nikdo nemá dokumentaci, řemeslníci z toho byli nešťastní. Zrovna tak je to s elektrikou," vypíchl aktuálně největší potíže.

S úsměvem ovšem dává za pravdu kolegům, kteří mu říkali, že vzít takovou výzvu je bláznovství. Jaroslav Švarc je ale odhodlaný se s nástrahami vypořádat.

Ostatně možná i kvůli tomu ho oslovili členové kulturní a majetkoprávní komise rady města a někteří zastupitelé, aby se do soutěže přihlásil.

„S Jazz Clubem fungujeme přes dvacet let. I v době, kdy jsme se ekonomicky potáceli, jsme vydrželi a náš směr nezměnili. S letním kinem máme cíle, že to bude letní scéna našeho hudebního programu, ale nejen jeho. Rád jezdím na Colours of Ostrava a na různé festivaly, mám v hlavě, že uspořádáme něco podobného. Nejdřív ale v příštím roce," dodal.

Opraví tisíc sedaček

Do amfiteátru letního kina by se mohly vtěsnat i tři tisíce lidí, tak velkou návštěvnost ale i kvůli zázemí nezamýšlí.

Se svým týmem proto opraví asi tisíc poničených sedaček ve středním prostoru a zbytek zařídí jako strohé sezení.

Co se týče letního kina, navazuje na práci předchozího nájemce Jaroslava Krátkého, který zprovoznil staré promítačky a nasmlouval filmy.

„Stroje jsou někdy z 60. let, ještě musíme pár náhradních dílů koupit. Zatím pokračujeme s tímto vybavením. Dnes se však dá i digitální technika sehnat za tři sta čtyři sta tisíc, takže uvidíme," nevylučuje Švarc možnost modernizace.

Soutěž o nový název

Velká změna může kino čekat i v souvislosti s jeho ikonou – portálem kolem plátna.

Příští týden ho posoudí statik a je možné, že doporučí jeho demolici.

Provozovatel by ho však podle svých slov boural jen nerad.

Parta nového správce areálu právě dokončuje program na červenec.

Kromě filmů se v něm může objevit i koncert.

Větší vystoupení v každém případě plánuje na září jako ukončení sezony.

„V rádiu teď probíhá soutěž o nový název, jakmile ho vybereme, založíme stránky. Zatím budeme mít odkaz na program na webu Jazz Tibet Clubu," dodal Jaroslav Švarc.

Místo pokut raději spolupráci

Vedení města už avizovalo, že s případnou rozsáhlejší rekonstrukcí připravovanou v minulých letech jako projekt Olomoucký hrad by mohlo pomoci.

„Těžko bychom po nájemci mohli požadovat, aby celou akci vzal na sebe. Pokud se najde vhodný dotační titul, nevylučuji, že po diskuzi s ním bychom se tím mohli zabývat," uvedl náměstek Filip Žáček (ČSSD).

Nový provozovatel by podporu uvítal i v menší míře.

„Byl bych hrozně rád, když to město dvacet let zanedbalo a nestaralo se o svůj majetek, aby s námi spolupracovalo, drželo nám palce a vyšlo nám ve všem vstříc. Sice mi to slíbili, ve smlouvě mám ale spoustu odstavců s nepříjemnými pokutami za prodlení. Uděláme vše pro to, aby to nebylo," ujistil Švarc.