Na řadě míst hrozí pád větví i celých stromů narušených větrem. Na cestách a v porostech se navíc pohybují lesáci s těžkou technikou. Městský úřad Šternberk proto v pátek vydal zákaz vstupu do lesů. O omezení požádali o další vlastníci lesů na Šternbersku.

„Jsou obrovské polomy a některé ještě nejsou dokončeny, stromy různě visí, hrozí následným pádem. Přišli jsme nejen o smrky, ale i jedle, buky, borovice, protože nemají kryt lesa a když foukne, spadnou. Přišli jsme i o zdravé smrky, které ještě nejsou uschlé vlivem kůrovce, protože se do nich opřel vítr více než do suchého smrku rostoucího někde vedle,“ popisoval kalamitu vedoucí odboru životního prostředí šternberského městského úřadu Antonín Kostrůnek.

Největší škody napáchal vichr zejména v lokalitách Kiosek, Aleš, Kukaččí les v Dalově, Těšíkovské údolí a Kamenec. Rozsah ještě lesníci nespočítali, protože den za dnem navyšují odhady škod. Do některých míst se navíc ještě ani nedostali, protože jsou stále nepřístupné kvůli popadaným dřevinám. Podle Kostrůnka však následek předčil obě největší loňské pohromy v Česku.

Zákaz vstupu do lesů

„Proto jsme přistoupili k zákazu vstupu do městských lesů na mnoha místech,“ uvedl Kostrůnek.

Zákaz vstupu platí až do 22. června a týká se konkrétně katastrálních území Šternberk, Lhota u Šternberka, Dalov a Těšíkov.

„Porušení zákazu vstupu do lesů je přestupkem podle lesního zákona, za který orgán státní správy lesů může uložit pokutu až do výše pět tisíc korun,“ připomněla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Zákaz bude na Šternbersku zřejmě plošný. Požádaly o něj Lesy České republiky i Lesy města Olomouce.

„Přistoupilo se k tomu, protože zavěšených a polovyvrácených stromů je v lese strašně moc, v našem případě hlavně směrem na Huzovou. Bude se tam pohybovat technika. Je to nebezpečné,“ varoval Ivo Koláček, zástupce ředitele společnosti.