Vstup do lesů nyní lesníci z bezpečnostních důvodů nedoporučují, o plošném zákazu vstupu se na Olomoucku zatím neuvažuje.

V olomouckých městských lesích poškodil silný vítr asi 2 tisíce kubíků dřeva.

„Většinou se jednalo o území, které patří pod lesní správu Huzová. Loni a předloni byly při jarních vichrech škody mnohem vyšší, tehdy spadlo 20 až 30 tisíc kubíků,“ informoval ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.

V městských lesích v okolí Olomouce při vichřici popadaly vzrostlé jasany.

„Jde ale o stromy, které byly v minulosti napadané takzvanou chalárou (houbou způsobující postupné odumírání jasanů). Jsou oslabené a při větších náporech větru jsou náchylnější na vyvrácení. Dřevo z nich průběžně zpracováváme,“ dodal David Janásek.

Škody už mapují také v lesích České republiky, kde byl podle prvních odhadů vichřicí zasažen asi milion metrů krychlových dříví. Vítr stromy zlomil, nalomil nebo vyvrátil.

„Odhadujeme, že největší objem dřeva je poškozen v jižních, západních a severních Čechách, ale škody budou i v jiných regionech. V současné době uvolňujeme lesní cesty, poté se vydáme do porostů. Dřevo zpracujeme a připravíme k prodeji, část dřevní hmoty využijeme i na lapáky při jarním rojení,“ sdělila mluvčí Eva Jouklová.