Právě na pondělí připadá Evropský den melanomu, onemocnění, kterým v Česku každoročně onemocní na 2000 lidí.

„Hlavním důvodem k zapojení lékárníků je nejen stále vzrůstající počet diagnostikovaných melanomů, ale také to, že jsou lékárny velmi často prvním místem v systému zdravotní péče, kam se o svých potížích chodí pacienti radit. Lékárníci proto pacientům poradí nejen jak se správně opalovat, jaký mají kožní fototyp a jaký vzhledem k němu použít během opalování ochranný faktor, ale mají k dispozici také kontakty na lékaře, kteří provedou bezplatné vyšetření mateřských znamének," zval do lékáren mluvčí České lékárnické komory a olomoucký lékárník Aleš Krebs.

Melanom je zhoubný nádor vznikající z pigmentových buněk, který často metastazuje. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření.

„Vyskytuje se hlavně na kůži, ale také na sliznicích nebo v oku. Na jeho vzniku se podílí ultrafialové záření, především jeho UVB složka," připomněl Aleš Krebs.

Většina melanomů vzniká z mateřských znamének.

Vysoce náchylní ke vzniku melanomu jsou jedinci se světlou pokožkou a s kožním fototypem I a II s pigmentovými névami a pihami.

Nejvíce ohroženou skupinou pacientů pro vznik melanomu jsou ženy ve věku od 20 do 29 let a pacienti se sníženou imunitou.