„Dva synové chodili do Krčmaně. Se školou jsme byli velmi spokojeni. Rodinné prostředí jim vyhovovalo a když přestoupili do čtvrté třídy do Velkého Týnce, rozhodně neměli žádné mezery, spíše naopak," svěřila se Magdaléna Strejčková z Krčmaně.

V pondělí odpoledne doprovodila do budovy ve středu Krčmaně nejmladšího potomka – Lucii. „Přišli jsme s Lucinkou k zápisu, i když je nám jasné, že škola už nemá naději. Boj se prohrál vloni," pokrčila rameny.

„Chtěli jsme však dát najevo, že nám na škole v obci záleží, že na vesnici patří a že pro nejmenší děti je malotřídka v místě tím nejlepším," vysvětlovala, proč přišla se svým předškolákem na zhruba půlhodinový pohovor, ač Lucie v září usedne do lavice v sousedním Velkém Týnci.

V Krčmani je letos šest předškoláků. K zápisu dorazili čtyři z nich.

„Jeden chlapec má odklad," vysvětlovala učitelka Denisa Friedrichová. „Do první třídy by nastoupily tři děti, a to je moc málo," posteskla si kantorka.

„Navíc příští rok bude v Krčmani pouze jeden předškolák. Rozhodl minulý rok, kdy mohlo nastoupit osm dětí. To bychom školu udrželi. Bohužel se rodiče rozhodli jinak," dodala smutně Friedrichová.

Už jsem se s tím smířil, poznamenal starosta

O zachování základky v obci bojovalo vedení krčmaňské samosprávy dlouho.

„Opakovaně jsme žádali o výjimku a snažili se, aby jednotřídka neskončila," vysvětloval starosta obce Zdeněk Jančo.

„Vloni, kdy byla možnost zapsat osm dětí, se rodiče postavili proti. Měli jsme několik schůzek, vysvětlovali jsme jim, co hrozí. Někteří toho možná zpětně litují, ale rozhodli se sami. Už jsem se s tím smířil," poznamenal starosta, který je nejen velkým krčmaňským patriotem, ale zároveň učí ve škole ve Velkém Týnci, která Krčmani odsála potřebné prvňáky.

Základní škola v Krčmani, která byla postavena v roce 1871 a rozšířena v roce 1913, měla naposledy na mále v roce 1995. Tehdy ještě byla propojena s majetínskou základkou, a ta se trhla.

„Podařilo se školu zachránit, i když jsme spadli na polovinu dětí. Letos už je laťka příliš vysoko. Dál už to prostě nejde. Udržíme mateřskou školu a do budoucna ponecháme šanci na možné otevření základní školy, pokud by byl dostatek dětí a zájem rodičů. Budovu obec nikdy neprodá," uzavřel Zdeněk Jančo.

Místní však pochybují, že na to kdy dojde. Obávají se, že malotřídka skončila jednou pro vždy.

„Rodiče si zvyknou vozit děti jinam," uvažovala Magdaléna Strejčková.

„Jedině kdyby přišel nějaký silný impulz, někdo strhl místní a nadchnul je pro to – pokud bude dostatek dětí. Každopádně je to škoda. Škola k obci patří, stejně jako kostel nebo hospoda," povzdechla si žena, která se sice do Krčmaně přistěhovala, ale obec jí okamžitě přirostla k srdci.