Jesenicko má už 2592 nemocných, proti minulému týdnu stoupl počet viróz o více než třicet procent. Na Olomoucku počet nemocných roste, hranici epidemie však nepřekročil.

Statistiku může od letošního roku zkreslit reforma zdravotnictví. Lidé, kteří dřív vyhledávali pomoc lékaře, si kvůli registračnímu poplatku návštěvu odpustí. Domácímu „samoléčitelství“ nahrává i skutečnost, že se za první tři dny nemoci nevyplácejí žádné dávky.

Olomoučané, které trápí horečky a chřipka, tak od ledna nevyhledávají pohotovost a vyčkávají až na ordinační dobu svých praktických lékařů.

„Od ledna nám klesl počet pacientů až o osmdesát procent. Je jasné, že je to kvůli placení regulačních poplatků. Konečně se ukazuje, jak moc byla pohotovost zneužívaná. Ještě loni jsme během jedné služby běžně ošetřili až padesát lidí, teď jich s akutními problémy přijde maximálně deset,“ uvedl ředitel olomoucké záchranné služby Ivo Mareš.

Epidemie na Jesenicku panuje zatím jen mezi mladými lidmi do 24 let a nejhorší situace je u malých dětí. U dětí ve věku od šesti do čtrnácti let je na Jesenicku 4833 nemocných na sto tisíc obyvatel a mezi dětmi do pěti let dokonce 8931 nemocných.

„Malé děti ještě nemají dostatečně vytvořenou imunitu, takže většinou podlehnou jako první. Navíc se ve školce a ve škole pohybují v kolektivu, kde se nemoc snadno a rychle šíří,“ komentovala situaci Mária Stránská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Na Jesenicku jde přitom o lokální epidemii, protože v žádném jiném okrese kraje počty nemocných zatím hranice epidemie nedosahují.

Vesměs jde o virová respirační onemocnění, přítomnost chřipkového viru by musela potvrdit specializovaná laboratoř. Ale lékaři předpokládají, že v mnoha případech skutečně jde o chřipku.

„Nemoc se projevuje bolestmi v krku, vysokými teplotami přes devětatřicet stupňů, které trvají kolem tří dnů, a bolestmi v zádech i dolních končetinách,“ uvedla dětská lékařka Iva Kocourková ze Šumperka.

„V řadě případů se u současných viróz projevuje i zvracení a průjmy,“ doplnila zábřežská dětská lékařka Živana Uhlová.

Na virová onemocnění žádná antibiotika neplatí. „Zabírá jen klidový režim, léky proti horečce a horký čaj,“ radí Kocourková.

Počet nemocných na sto tisíc obyvatel:


Jesenicko 2592
Prostějovsko 1745
Olomoucko 1690
Přerovsko 1685
Šumpersko 1320

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Zpravodajové deníku