Stávkuje se i na několika dalších základních školách v Olomouci a v okrese Olomouc, kde je provoz omezen a děti mají náhradní program.

Například na ZŠ Svatoplukova ve Šternberku se vyučuje pouze ve třetích třídách. Děti však nemají matematiku ani český jazyk, ale podle středečního rozvrhu se jedou učit plavat.

Zavřena jsou olomoucká gymnázia, kde ředitelé vyhlásili ředitelské volno.

„Ještě včera večer a dnes ráno jsme zaznamenali obrovskou vlnu podpory, kterou zřejmě vyvolala prohlášení některých politiků. Chodí nám desítky mejlů, že změnili názor a jdou do toho s námi. Právě volala Základní škola Bohutín, že mají zavřeno,“ popisovala situaci ve středu v osm hodin ráno předsedkyně krajské odborové rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Eva Hrdličková.

Stávkuje 168 škol

V Olomouckém kraji podle odborů stávkují učitelé na 168 školách.

„Zcela zavřených škol a školských zařízení je 76. Ještě to však nemusí být konečné číslo,“ sdělila. „Do stávky se v kraji zapojilo kolem třech tisíc učitelů,“ počítala Hrdličková.

Stávkuje se zejména na gymnáziích a středních školách. „Na dvaačtyřiceti středních školách se fyzicky stávkuje. Zavřeno není na osmi z nich, kde dnes pracují v omezeném provozu,“ informovala.

Za kvalitnější školství pro naše děti

Ke stávce se připojují například učitelé Gymnázia, Olomouc-Hejčín, kde se ke stávce přihlásilo 73 pedagogických pracovníků, či kantoři Slovanského gymnázia Olomouc.

„Stávkou chceme důrazně vyjádřit náš nesouhlas s opětovným nesplněním našich oprávněných požadavků na zvýšení platů pracovníků školství. Chceme dát veřejně najevo svůj postoj. Stávkujeme především za kvalitnější školství pro naše děti,“ poukazuje na webu „Slovan“.

Komplikace pro rodiče

Z olomouckých základních škol zavřela Základní škola Holečkova a tři její mateřinky.

„Pro rodiče je to velká komplikace. Učitelé žádají rodiče o pochopení,“ sdělil Deníku ředitel Martin Vosypka. Doma musely zůstat stovky dětí.

„Ale i od učitelů to vyžaduje velkou odvahu, aby stávkovali. Za 20 let působení ve školství si nepamatuji, že by učitelé stávkovali tak, že zavřou školu. Myslím si, že je to poslední kapka v chování k učitelům, co všechno je na ně nakládáno, co se po nich požaduje a co jim za to stát platí,“ dodal Vosypka.

Suplování, plavání a pak oběd

Ve Šternberku se stávkuje na ZŠ Hrubého, kde neprobíhá výuka na druhém stupni a žáci mají automaticky odhlášen oběd. Na prvním stupni se nevyučuje podle rozvrhu, ale pro žáky je zajištěn pedagogický dohled.

Na další šternberské škole, ZŠ Svatoplukova, neprobíhá ve škole vyučování s výjimkou třetích tříd.

„První hodinu suplování podle rozvrhu, následuje řádná výuka plavání a po příjezdu z plavání konec vyučování odchodem na oběd,“ popisuje škola výuku ve 3. A a B. Pro žáky prvního stupně je zajištěn provoz družiny. Na ZŠ nám. Svobody je je provoz nepřerušen a bez omezení.

V Litovli je uzavřena ZŠ Jungmanova.

„Stávkou chceme důrazně vyjádřit náš nesouhlas s nesystémovými kroky ministerstva školství nejen v oblasti platů, inkluze, ale také peněz na pomůcky či kariérního řádu,“ zdůrazňují pedagogové na internetových stránkách školy, kde se zároveň omlouvají rodičům za komplikace.

Na uničovské ZŠ Haškova probíhá výuka podle rozvrhu.

„Vzhledem k nepřehledným prohlášením jednotlivých aktérů vyjednávání jsme se rozhodli pracovat,“ napsali na web pedagogové této základní školy.

Někde jen symbolicky

Menší základní školy v obcích se většinou připojily symbolicky.

„Bude zachován provoz, byť požadavek 10 procent do tarifu podporujeme. Zejména s ohledem na rodiče, kteří by museli řešit hlídání, školu nezavřeme. Na malé vesnické základní škole, pod kterou spadá třináct obcí, to není tak jednoduché jako na velké střední škole ve městě,“ poznamenala zástupkyně ředitelky Základní školy Bouzov Světlana Nováčková.