V nemocnicích v Olomouckém kraji tomto týdnu skončili dva pacienti s těžkým průběhem chřipky.

Jde o starší lidi, kteří mají jiné, chronické onemocněním.

Odborníci mluví o tom, že region je na prahu chřipkové epidemie.

Příznivě by však mohly zaúčinkovat mrazy, které nepřejí šíření virových onemocnění.

„Vyskytly se dva případy se závažným klinickým obrazem chřipky. Jsou hospitalizováni. U pacientů hraje roli věk a další faktory, zejména chronické onemocnění," uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Přibylo běžných zánětů horních cest dýchacích, ale i angín a dalších komplikací.

„Zatím situace není nijak dramatická. Případů přibývá, ale nárůst je mírný. Očekáváme, že vzhledem k počasí by mohlo jít i nadále pouze o mírný vzestup. O epidemii bych na Olomoucku nehovořila, ale ," hodnotila aktuální nemocnost hlavní epidemioložka v kraji.

Konkrétně na Olomoucku je nejvíce marodů mezi dětmi do pěti let, kde na Olomoucku přesahuje pět tisíc případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Celkově dosahuje relativní nemocnost na Olomoucku něco přes 1500 případů na 100 tisíc a je mírně vyšší než celkově v Olomouckém kraji. Nejvíce nemocných je na Prostějovsku.

V Šumperku zakázali v nemocnici návštěvy.

„V ostatních zdravotnických zařízeních situaci sledujeme a konzultujeme s krajskou hygienickou stanicí. V případě, že by byla vyhlášena chřipková epidemie, vyhlásili bychom toto opatření i v našich dalších zdravotnických zařízeních," řekla ČTK Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, pod kterou nemocnice spadá.