Oba infikovaní jsou ze Šumperska a z jedné rodiny. Spalničky si dovezl jeden z nich z Pardubického kraje, kam dojíždí za prací a kde se nakazil v pracovním kolektivu.

Právě Pardubický kraj patří spolu s Moravskoslezským a Prahou mezi regiony s nejvyšším počtem nemocných v České republice.

„Jedná se o osoby ve věku 40 až 49 let. K nákaze došlo v Pardubickém kraji, kam pracovně dojíždí jedna z nemocných osob a setkala se zde s onemocněním na pracovišti,“ informovala Deník vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

„Nemocný je hospitalizován a v karanténě jsou všechny osoby, které přišly s nemocnými do kontaktu,“ doplnila.

V preventivní karanténě jsou všichni do doby zjištění protilátek. Pokud je nemají, nemohou na krok z domu po celou inkubační dobu, tedy 21 dní.

„Jestliže jsou prokázány protilátky, karanténa je lékařem ukončena,“ vysvětlovala Hanáková.

První letošní případ spalniček v Olomouckém kraji potvrdila Národní referenční laboratoř 1. března a druhý 15. března.

„Je zde rodinná souvislost,“ sdělila epidemioložka.

Vloni byl v Olomouckém kraji evidován pouze jeden případ spalniček.

Jedna vakcína v dětství nestačí

Epidemiologové zjistili, že oba nakažení byli v dětství očkováni pouze jednou dávkou vakcíny proti spalničkám.

„Teprve v roce 1975 se začalo očkovat dvěma dávkami. Do té doby to byla jedna dávka,“ připomněla Hanáková očkovací kalendář v tehdejším Československu - očkovat proti spalničkám se zde začalo od roku 1969.

Za dostatečnou ochranu považují odborníci pouze dvě dávky vakcíny. A právě ve věkové kategorii nad 44 let je letos v České republice už šest desítek nemocných ze tří stovek.

„Kdo by znejistěl, měl by nejprve vyhodnotit, zda u něj hrozí riziko, jestli cestuje, setkává se s osobami ze zemí, kde toto očkování není. Nebo v rodině čekají dítě nebo již mají malé dítě ve věku, kdy ještě nebylo naočkováno,“ radila epidemioložka.

Nejprve by si však lidé měli nechat provést analýzu hladiny protilátek a až na základě výsledku rozhodnout o případné vakcinaci.

Vzhledem k letošnímu nárůstu počtu případů zvažuje přeočkování celá řada lidí středního věku.

„Nakonec převážily obavy z toho, kdo by se postaral o naše dvě malé děti, pokud bychom se nakazili. S manželem patříme do ohrožené skupiny,“ svěřila se čtyřicátnice z Olomouce.

„Protilátky jsme si zjišťovat nakonec nenechali, cenově to vycházelo téměř stejně jako očkování a pokud by test vyšel špatně, stejně bychom očkování podstoupili. Očkování stálo 830 korun a zdravotní pojišťovna nám přispěla částkou 500 korun,“ dodala.

Příznaky spalniček
Onemocnění se projevuje horečkou až 40°C, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den při horečce se postupně vysévá až splývavá vyrážka nejprve za ušima, na obličeji, poté postupuje na krk, trup a končetiny a shodně také pak postupně ustupuje. Vyrážka přetrvává obvykle 5 dní. Komplikací může být dlouho trvající horečka. Po onemocnění získává postižený dlouhodobou imunitu.

Ochrana a prevence
Spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování. Před zahájením plošného očkování bylo v Československu hlášeno kolem 50 000 onemocnění ročně. V roce 1982 byl očkováním přerušen přirozený proces šíření spalničkového viru v populaci, vyskytovaly se ojedinělé případy a úmrtnost byla prakticky eliminována. V roce 2014 se objevila epidemie spalniček v Ústeckém kraji, zdrojem byl importovaný případ z Indie. Přeočkování proti spalničkám se doporučuje cestovatelům starším 25 let věku, zejména při návštěvách zemí, kde neprobíhá plošné očkování (Asie, Afrika, Střední a Jižní Amerika).
zdroj ockovacicentrum.cz