Průběh nemoci byl u ní ale mírný a strávila pouze několik dní na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

„V kraji teď máme osm případů podezření, což je o dva více než minulý týden. Držíme se, je však otázka, co bude následovat v příštích týdnech,“ uvedla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Nové případy se zatím přerovskému regionu vyhýbají a zaznamenáno bylo pouze jediné podezření, a to u muže, který se vrátil z mexického Cancúnu. Testy u něj naštěstí skončily s negativním výsledkem.

Kvůli hrozící pandemii ve světě už lidé na Přerovsku neseženou léky tamiflu a relenza, které jako jediné na prasečí chřipku účinně zabírají.

„Tyto léky jsou momentálně staženy z oběhu a hlavním důvodem je obava z pandemie. O jejich uvolnění do lékáren se rozhodne až v okamžiku, kdy to bude nevyhnutelně nutné,“ nastínila přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

„Léky tamiflu na skladě nemáme. Nevíme ani, kdy je budeme mít,“ řekla v pátek přerovská lékárnice Ivana Novosadová.

Světová zdravotnická organizace před časem v souvislosti s pandemií prasečí chřipky vyjádřila obavy, že nákaza postihne velké množství lidí.

„Občané by měli být obezřetní a vyvarovat se cest do rizikových oblastí. Těch ve světě postupně přibývá a mapu s těmito místy je možné najít na webových stránkách ministerstva zdravotnictví,“ radí přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Kromě Spojených států a Mexika se už na seznam rizikových míst dostaly asijské země, dále pak Španělsko a nebo Anglie.

„Prevencí proti chorobě je užívání antivirotik, lidé také musí dbát na hygienu a často si umývat ruce. Pokud už potřebují vycestovat do rizikových oblastí, měli by se vyvarovat pobytu na místech s větší koncentrací osob,“ řekla Skácelová.

Přerovští hygienici odhadují, že by mohlo dojít ke zhoršení situace na podzim. „Je otázka času, kdy se objeví první případy i v našem regionu. Máme obavy z toho, že se na podzim může zkombinovat virus prasečí s virem sezónní chřipky,“ uzavřela Skácelová.