Ten je hlavním kandidátem lidovců na post ministra zemědělství v koaliční vládě s ČSSD a hnutím ANO 2011. Koaliční smlouvu by tyto tři subjekty měly podepsat 6. ledna.

Ve vládě bude osm zástupců ČSSD, šest zástupců ANO a tři zástupci KDU-ČSL.

Jedním z nich je i dvaatřicetiletý soukromý farmář z Rokytnice u Přerova Marian Jurečka, který byl lídrem křesťanských demokratů na kandidátce v Olomouckém kraji.

Voliči mu dali silnou podporu, ve svém kraji dostal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

V minulosti se ve vládě ocitlo hned několik zástupců regionu, a to i na velmi významných postech. Například Miroslav Macek, který už dlouhá léta žije v Zábřehu na Šumpersku, byl místopředsedou poslední federální vlády Jana Stráského.

Jen málokdo si dnes vzpomene, že v první vládě Václava Klause figuroval Jiří Novák, rodák z Hranic a historicky první ministr spravedlnosti České republiky.

Dnes je společníkem v elitní české právní firmě Sokol – Brož – Novák. Ve stejné vládě zasedl i Karel Dyba, původem z Prostějova, který zastával funkci ministra hospodářství.

V polistopadové historii se ale zřejmě nejvýrazněji zapsal do paměti lidí ministr kultury Pavel Dostál. Olomoucký dramaturg, režisér a publicista je dodnes nejdéle sloužícím ministrem České republiky.

V čele úřadu zažil čtyři sociálnědemokra­tické premiéry: Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse a krátce i Jiřího Paroubka (i ten se narodil v Olomouci, ale žil zde jen velmi krátce, pozn. red.). Jako ministr kultury se dlouze vyhříval na čele žebříčku nejoblíbenějších českých politiků. Jeho angažmá ve vládě skončilo až jeho úmrtím v roce 2005.

Zatím poslední zástupce Olomouckého kraje Ivan Langer byl ministrem vnitra v první i ve druhé vládě Mirka Topolánka. Té ale v březnu 2009 Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru a o dva měsíce později ji nahradila úřednická vláda Jana Fischera. Langer v dalších sněmovních volbách svůj mandát neobhájil. (mad)

Kdo je Marian Jurečka

Datum a místo narození: 15. března 1981 v Přerově

Vzdělání: vystudoval obor rostlinolékařství (specializace ochrana rostlin) na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně

Praxe: zemědělec, pracuje na rodinné farmě v Rokytnici u Přerova, od roku 2005 je také vedoucím distribučního střediska agrochemie společnosti Lukrom spol. s.r.o.

Působení v politice: do KDU-ČSL vstoupil v roce 1999, místopředsedou strany byl poprvé zvolen v listopadu 2010, prvním místopředsedou je od prosince 2011 (letos funkci obhájil); v současnosti je také místopředsedou krajské KDU-ČSL v Olomouckém kraji a místopředsedou přerovské KDU-ČSL; od října 2012 je členem zastupitelstva Olomouckého kraje; do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen letos v říjnu, od listopadu je předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Rodina: je ženatý, má tři děti

Ostatní: V předchozích letech několikrát neúspěšně kandidoval v krajských (2008) a komunálních volbách (2006 a 2010).
Do Sněmovny se letos dostal jako stranický lídr Olomouckého kraje, dosud byl místopředsedou poslanců KDU-ČSL.
Jako své záliby uvádí florbal, hru na tubu a zemědělskou techniku.

Přehled kandidátů na ministry do nově vznikající koaliční vlády.

Své nominace potvrdily KDU-ČSL a hnutí ANO, ČSSD ještě jména oficiálně nepotvrdila.

close Předsedové ČSSD a hnutí ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka vystoupili 13. prosince v Praze spolu s dalšími členy vyjednávacích týmů na tiskové konferenci k představení programové části koaliční smlouvy. zoom_in

ČSSD:

Premiér: předseda strany Bohuslav Sobotka

Ministr zahraničí: místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, stínový ministr

Ministr vnitra: místopředseda ČSSD a plzeňský hejtman Milan Chovanec

Ministr průmyslu: spekuluje se o poslanci Janu Mládkovi, stínovým ministrem je poslanec Milan Urban

Ministr práce a sociálních věcí: možná šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, stínový ministr, některá média spekulují i o Vladimíru Špidlovi

Ministr zdravotnictví: Svatopluk Němeček, stínový ministr zdravotnictví

Ministr školství: senátor Marcel Chládek, stínový ministr školství

Ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti: senátor a stínový ministr Jiří Dienstbier, některá média spekulují také o Michaele Marksové Tominové, stínové ministryni pro lidská práva a rodinu

ANO 2011:

Ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku: předseda hnutí Andrej Babiš

Ministr obrany: poslanec Martin Stropnický

Ministryně pro místní rozvoj: poslankyně Věra Jourová

Ministr životního prostředí: poslanec Richard Brabec

Ministryně spravedlnosti: poslankyně Helena Válková

Ministr dopravy: jméno zatím nepadlo

KDU-ČSL:

Ministr bez portfeje pro vědu a inovace: předseda strany Pavel Bělobrádek

Ministr kultury: poslanec Daniel Herman

Ministr zemědělství: poslanec a místopředseda strany Marian Jurečka