Luboš Hrabal na miskách pracuje každý den, pomáhá si i vytvořenou formou.

„V keramické dílně jsem tři roky a dá se říct, že pracuji na všem, na co vidím. Mám jen zbytky zraku, ale kolega mi hodně pomáhá. Na co nevidím, s tím mi on pomůže," vysvětluje. Vztah ke keramické hlíně našel nedávno, práce ho ale baví.

„Tohle místo byla náhoda, spíš to bylo o potřebě pracovat. Jsem tady každý den čtyři hodiny denně. A co rád vyrábím? To nejde jednoduše říct, člověka baví ode všeho trochu," usmívá se mladý muž.Keramická dílna je jen jednou z několika možností pracovního uplatnění, které sociální firma Ergones olomouckého TyfloCentra nabízí. Tyflocentrum si letos připomíná patnáctileté výročí své existence.

Keramická dílna je jen jednou z několika možností pracovního uplatnění, které sociální firma Ergones olomouckého TyfloCentra nabízí.

„Firma začala v roce 2011 tím, co Tyflocentrum umí a to je prodej kompenzačních pomůcek pro nevidomé a slabozraké. Ze začátku to byly mobilní ozvučené telefony a pak se k tomu přidaly lupy, velké i malé kapesní nebo počítače. Později jsme nabídku rozšířili," vysvětluje Petr Zavadil, ředitel olomouckého TyfloCentra, které si letos připomíná patnáctileté výročí své existence. Klientům také nabízí výuku francouzštiny, italštiny nebo angličtiny.

Výuka přes Skype

„Máme celkem 3 pracovnice, z toho jedna je zcela nevidomá. Ta učí své žáky výhradně přes počítačový komunikátor Skype, což je pro nás hodně dobrá forma výuky. Další dvě jsou slabozraké a vedle výuky přes Skype je zde možnost i prezenčního studia francouzštiny a italštiny. Jsou to lidé, kteří něco umí, ale je pro ně těžké se na trhu práce uplatnit. Takhle to jde a přemýšlíme, že vezmeme i další zrakově postižené lektory," pokračuje Petr Zavadil. Firma nabízí i potisky propagačních předmětů nebo úklid ve firmách. Po městě jezdí také speciální „taxík" Tyflocar, který za zvýhodněnou cenu vozí osoby nad 55 let a lidi s jakýmkoli postižením.

„Když jsme zvažovali otevření keramické dílny, bylo nám jasné, že musíme být v něčem jiní. Organizací co pracují s keramikou, je strašně moc. Takže jsme začali dělat polotovary do školek a škol. Uděláme třeba zvířátka, jablíčka nebo vánoční ozdoby a děti je pak dotvoří podle své fantazie," popisuje hlavní část práce keramické dílny. Letos však mají speciální zakázku. Dělají misky, které se budou 10. října prodávat ve prospěch Charity Olomouc.

„Princip je ten, že firma si u nás objedná misky, my je hotové dáme Dobrému místu pro život, nalévat se do nich bude polévka a výtěžek půjde Charitě. My z toho máme práci pro lidi, peníze, Charita z toho má peníze. Firmy mají reklamu a lidé, kteří si misku s polévkou koupí zas dobrý pocit, že pomohli a ještě plné břicho. Celkem jsme jich vyrobili 730," doplňuje s úsměvem Petr Zavadil.

O Tyflocentru TyfloCentrum Olomouc poskytuje nevidomým, slabozrakým občanům sociální služby s cílem usnadnění života, dosažení maximální míry samostatnosti a nezávislosti na pomoci jiných osob. Nabízí: odborné sociální poradenství, pracovní uplatnění, vzdělávací a volnočasové aktivity, ale také třeba zapůjčení kompenzačních pomůcek a dvojkol. Více informací www.tyflocentrum-ol.cz.

Den pro lidi bez domovaDen pro lidi bez domova se uskuteční 10. října v centru Olomouce a polévku bude na Horním náměstí v Olomouci nalévat například fotbalový trenér Leoš Kalvoda, šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál nebo třeba ředitel Moravského divadla Pavel Hekela. Misku, do které se bude polévka nalévat, vyrobili zaměstnanci olomouckého TyfloCentra a porce bude stát padesát korun. Všechny vydělané peníze půjdou Charitě Olomouc.