Jak Olomoucký deník spočítal, do dvou kaváren olomoucké Olympie si od 18. do 19 hodiny přišlo dát cigaretu třináct lidí.

V Olomouc City na opačném konci města si od 19. do 20. hodiny užívalo cigaretu či doutník čtrnáct kuřáků.

„S kamarádkou jsme šly nakoupit a chceme si popovídat,“ reagovala pobaveně mladá žena, která vytahovala druhou dámskou cigaretu v kavárně v Olympii.

„Mají na stole popelník, tak snad se tady smí kouřit,“ nechápala jiná dívka otázku, zda ví, že se v kavárnách obchodních galerií kouřit nesmí.

ANKETA: Jste pro zákaz kouření i v kavárnách nákupních center? HLASUJTE ZDE

Kavárny jsou tam v pronájmu

Personál kaváren již dříve přiznal, že se striktním zákazem kouřením by přišel o tržby. Poukazoval opakovaně na to, že prostory jsou odvětrávány.

„Zkoušeli jsme být nekuřáckou kavárnou dva dny. Pak až po osmnácté hodině. Lidé odcházeli,“ uvedla před týdnem Markéta, která obsluhovala v Olomouc City.

„Dopoledne jsou to většinou lidé, kteří tady mají schůzky. Odpoledne a večer zase často ti, kteří čekají na partnery nebo děti, až skončí kino,“ uvedla.

Podle vedení obchodních center je výhradně na obchodní jednotce, jak se k legislativě postaví.

„Je na jednotlivých provozovatelích, jak se staví k zákonu,“ uvedl ředitel Olomouc City Zdeněk Volf.

Poukázal na to, že ve společných prostorách obchodního centra se kouřit nesmí, na což upozorňuje označení na vstupu.

„Kavárny mají vlastní klimatizaci a jsou v prostoru, který je v jejich pronájmu. My jim to nařídit nemůžeme. Již v loňském roce jsme je upozorňovali, že je to v rozporu s vyhláškou a hygiena to bude kontrolovat,“ dodal.

Vedení olomoucké Olympie v pondělí nechtělo kouření v kavárnách v obchodní galerii komentovat.

Hygiena přitvrdí

Krajská hygienické stanice v Olomouci s kontrolami začala na konci loňského roku. S jednou z kaváren již zahájila správní řízení. Pokutu zatím nedostala.

„Odvolali se proti našemu rozhodnutí,“ uvedla Jitka Švecová, vedoucí odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Dodala, že na novelu takzvaného protikuřáckého zákona už nebude provozovatele kaváren a personál upozorňovat, ale přitvrdí.

„Chystáme další kontroly, a to nejen v pracovní dny. Rozhodně přitvrdíme,“ vzkázala těm, kteří zákon porušují a jimž hrozí desetitisícové sankce.